spot_img
13.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞoygu, Ukrayna’daki askeri operasyonun neden bu kadar uzadığını açıkladı

Şoygu, Ukrayna’daki askeri operasyonun neden bu kadar uzadığını açıkladı

Rusya ile birlikte Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) savunma bakanları zirvesinde konuşan Rusya Savunma Bakanı General Sergey Şoygu, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri operasyonunun neden bu kadar ağır ilerlediğini netleştirdi.

24 Şubat’ta başlatılan ve bugün üçüncü ayını dolduran askeri operasyonun sivillerin zarar görmemesi ve tahliyesi için kasıtlı olarak ağır ilerletildiğinin altını çizen Şoygu, “Titizlikle yürütülen operasyonlarda, çevredeki yerleşim birimlerinden sakinlerin çıkışları için sürekli ateşkes ilan ederek lokal insani koridorlar oluşturuyoruz. Bu elbette taarruz hızını yavaşlatıyor ancak sivil can kaybı olmaması için bilinçli olarak yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Şoygu, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna ordusunun aksine sivillerin bulunduğu sivil altyapılara hiçbir şekilde zarar vermediğini belirterek, belirlenen düşman pozisyon, askeri teçhizat deposu ve benzeri askeri tesislerin yüksek hassasiyetli silahlarla vurulduğunun altını çizdi.

Ukrayna’yı Rusya düşmanı haline getiren NATO’dur

NATO’nun Ukrayna’yı Rusya’ya düşman bir devlet haline getirerek Moskova üzerinde bir baskı aracı haline getirdiğini ifade eden Şoygu, “Kuzey Atlantik İttifakı sınırlarımıza yaklaşırken muharebe potansiyelini kat kat artırdı. Ukrayna’nın NATO’ya katılması, kendi topraklarında koalisyona ait askeri altyapısını konuşlandırması için çabalar yoğunlaştırıldı ve Ukrayna, Moskova’ya bir baskı aracı olarak kullanılmak için tamamen Rusya’ya düşman bir devlet haline getirildi” diye konuştu.

Şoygu, Ukrayna topraklarında ABD’ye ait askeri biyolojik programına dahil olan 30’dan fazla biyolojik laboratuvardan oluşan bir ağ kurulduğunu hatırlatırken, bu laboratuvarlarda yapılan araştırmaların daha önce alınan uluslararası yükümlülüklere tamamen aykırı bir şekilde büyük bir gizlilikle sürdürüldüğünün belgelendirildiğini aktardı.

“Rusya sınırlarının hemen yakınında biyolojik silah bileşenleri oluşturulmuş, epidemiyolojik durumu istikrarsızlaştırma yöntemleri üzerinde çalışılmıştır” diyen Savunma Bakanı, Batı’nın Rusya’nın tüm çağrılarını görmezden gelmeyi tercih ettiğini söyledi.

Doğu Avrupa’daki toplu güvenlik bölgesindeki durumun önemli ölçüde kötüleştiğini de kaydeden Şoygu, Batı’nın Moskova’nın NATO’nun Doğu’ya genişletilmemesi ve saldırı silahlarının Rus toprakları yakınına konuşlandırılmaması konusundaki önerilerini hiçbir zaman dikkate almayarak tam tersine eylemlerini artırdığını belirttiği konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Rusya’nın çabalarına rağmen Batı, güvenliğimiz için kilit sorunları çözme önerilerini dikkate almadı. NATO’nun doğuya genişletilmemesi ve Rusya topraklarına yakın bölgelere askeri altyapıların konuşlandırılmaması isteklerimizi elinin tersiyle iterek bu eylemlerini sürdürdü. Sadece Rusya sınırlarında değil, aynı zamanda tüm KGAÖ üyesi ülkelerin sınırlarının çevresinde uzun vadeli gerilim yatakları oluşuyor. Bu koşullar altında toplu güvenlik sistemine dahil olan caydırıcı güç ve kriz anında ortak karar alma mekanizmalarının açık bir koordinasyonu ve sürekli iyileştirilmesi gerekiyor. Örgüt içinde tüm ana yönlerde işbirliğini daha da geliştirmeye kararlıyız. Rusya, Batı’nın örgütün birliğini baltalama amaçlı tüm çabalarına karşı KGAÖ üye ülkelerine çok yönlü destek sağlayacaktır”

ABD, uluslararası güvenlik mimarisini yok etmek istiyor

Rusya Savunma Bakanı, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) çıkan ABD’nin hava savunma sistemlerini küresel olarak konuşlandırmaya çalıştığını, bu durumun da mevcut uluslararası güvenlik mimarisinin tamamen ortadan kaldırılmasına yol açacağını aktarırken, Ukrayna’ya silah göndermekle bölgedeki güvenliği de tehlikeye attığını ifade etti.

Bununla birlikte Ukrayna’nın nükleer başlıklı füzeye sahip olma planlarını da Amerikan planı olduğunu kaydeden Şoygu, diğer NATO ülkeleri ve Avrupa Birliği’nin (AB) Amerika’nın bu planlarında destekçi rolü oynadığını açıkladı.

Batı’nın aynı zamanda Ukrayna’daki neo-Nazizmi reddetmekle kalmayıp aynı zamanda temsilcilerini de onurla ağırladığını söyleyen bakan, Ukrayna’daki Rus askerlerine işkence yapıldığına dair görüntülerden sonra Nazizm’in varlığı gerçeğini sözde medeni Avrupa ülkelerinin reddetmeyi tercih ettiğini, bununla birlikte Nazileri barındıran eli kanlı Kiev rejimi temsilcilerini kahraman gibi takdim ederek onurla ağırladıklarını da vurguladı.

Şoygu, Ukrayna’daki milliyetçilerin Rusya ile çatışmalara katılmayı reddeden kendi vatandaşlarını da öldürdüğünü söylerken, sivilleri de canlı kalkan olarak kullanan Nazilerin aynı zamanda cezaevlerindeki tüm suçluları serbest bırakarak kontrolsüz bir şekilde halkını silahlandırdığını, bu durumun da ülkede suçun yaygınlaşmasına yol açtığını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img