spot_img
29.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHükümetten uçuş yasağının olduğu havalimanlarına yeni destek

Hükümetten uçuş yasağının olduğu havalimanlarına yeni destek

Rusya hükümeti, Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Rusya’nın güneyinde geçici olarak kapatılan havaalanlarına işletme maliyetlerini karşılamaları için 1,5 milyarlık ek destek tahsis etti.

Ukrayna’daki askeri operasyonun başlangıç tarihi olan 24 Şubat 2022’de getirilen uçuş kısıtlamalarının 25 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlatan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, “Hükümetimiz, uçuş kısıtlamalarının uzatılması nedeniyle işletme maliyetlerini karşılamak için ülkenin orta ve güney bölgelerindeki havalimanlarına tahsis edilen fon miktarını iki katına çıkardı. Bu amaçlar için 1,5 milyardan fazla ruble tahsis edilmesi için kararnameyi imzaladık” diye konuştu.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronezh, Gelendzhik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-on-Don, Simferopol ve Elista havalimanları yer alırken, Bakanlar Kurulu’na göre alınan karar, belirtilen havalimanlarının altyapısının ve kalifiye personelin korunmasına izin verecek.

Nisan ayında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Batı yaptırımları sonrası dış hat uçuşların azalmasıyla yolcu trafiğinin düştüğü havaalanlarına destek sağlanmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Hükümetin resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, bu amaçlar için Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsia) hükümetin rezerv fonundan 1 milyar 507 milyon ruble kaynak aktarıldığı iletilirken, açıklamada, “Özellikle tüm uçuşların ertelendiği Rusya’nın güneyindeki ve orta kesimindeki havaalanlarında işletme maliyetlerinin kısmi geri ödenmesi için” 2022 döneminde hükümet rezerv fonu yardımıyla destekler öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Nisan ayında geçici olarak kapatılan havaalanlarına 1,5 milyar rublelik destekle birlikte hükümetten tahsis edilen yardım fonu toplamda 3 milyar rubleyi aştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img