spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, borsada açığa satışa izin verdi

Merkez Bankası, borsada açığa satışa izin verdi

Rusya Merkez Bankası, aracı kurumlara verdiği talimatı uyarınca, 1 Haziran itibariyle bireysel yatırımcıların borsada açığa satış işlem serbestisi tanıyacağını, döviz işlemlerinde ise kaldıraçlı işlemlere getirdiği yasağı iptal edeceğini duyurdu.

Rusya’nun en büyük özel bankalarından Tinkoff Bank’ın yatırım bölümü Tinkoff İnvestments tarafından paylaşılan bilgide, 24 Şubat’ta Merkez Bankası tarafından getirilen borsalarda açığa satış işlemleri ve kaldıraçlı döviz işlemlerindeki yasağın düzenleyicinin kararıyla 1 Haziran itibariyle sona ereceği aktarıldı.

Rusya Merkez Bankası, bireysel yatırımcıların borsada açığa satış işlemleriyle birlikte döviz işlemlerinde kaldıraçlı işlemlere kısıtlama kararı almış, bu kararın yatırımcıların finans piyasalarındaki haklarının ve meşru çıkarlarının korunmasını sağlamak ve riskleri azaltmak için gerekli olduğunu belirtmişti.

Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemde, spekülasyon riskleri yüksek olduğundan istikrara sahip olmayan  hisselerin değeri kısa zamanda düşebiliyor veya hızla artabiliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img