spot_img
11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini yükseltti

Merkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini yükseltti

Rusya Merkez Bankası, bugünden itibaren Rus vatandaşlarıyla birlikte aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Rusya’ya dost ülkelerin vatandaşlarının yurtdışına para transferlerinde üst limiti aylık 10 bin dolardan 50 bin dolara çıkardı.

16 Mayıs 2022 itibariyle yurt dışında hesabı olan Rus vatandaşları ve dost ülkelere bağlı yabancıların, yurtdışı hesaplarına veya başka bir bireysel hesaba aylık 50 bin dolara kadar para transferi gerçekleştirebileceği ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, ayrıca Rusya’daki işçi göçmenlerin yurt dışındaki hesaplarına ve yakınlarına maaşları tutarında ruble ve döviz cinsinden para transfer etmelerine de izin verdiğini aktardı.

Daha önce Rusya’daki göçmenlerin de hesapları üzerinden en fazla 10 bin dolar, banka hesabı olmadan ise yalnızca 5 bin dolar gönderebildiği hatırlatılırken, düzenleyicinin yazılı açıklamasında, “16 Mayıs itibariyle, bir takvim ayı boyunca Rus vatandaşlarıyla birlikte Rusya’da ikamet eden ve dost ülke vatandaşlığına sahip olan yabancılar, Rus bankasındaki hesaplarından yurtdışındaki kendi hesaplarına veya başka bir kişinin hesabına 50 bin dolar ABD doları veya bu rakama eşdeğer başka bir döviz cinsinden meblağı aktarma hakkına sahip olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Daha önce para transferlerine getirilen kısıtlamaların 30 Eylül’e kadar geçerli olduğunu hatırlatan Merkez Bankası, bu tarihe kadar Rusya’ya yaptırımları destekleyen ülkelerin vatandaşlar ve tüzel kişiler için belirlenen para transferi kısıtlamalarının süreceğinin altı çizildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank’ın baş analisti Mihail Matovnikov, Merkez Bankası’nın bireyler için sermaye hareketi üzerindeki kısıtlamayı kademeli olarak zayıflattığını söylerken, “Bu önlem, diğer şeylerin yanı sıra özellikle yaz mevsiminde yurtdışı tatillerinde yapılacak harcamaları kolaylaştıracak. Düzenleyici, aynı zamanda dolaylı olarak rublenin bir miktar zayıflamasına katkıda bulunmak istiyor. Ancak, diğer kısıtlamalar nedeniyle bu uygulamanın ruble üzerinde çok önemli bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Matovnikov, limitin artırılmasının yurtdışına döviz transferlerinin hacminde orantılı bir artışa yol açmayacağını vurgularken, bu miktarda paraya sahip kişilerin fazla olmadığını, bu nedenle “limitlerin beş kat artırılmasının muhtemelen yurtdışına para transfer hacimlerini yalnızca iki kat artırabileceğini ifade etti.

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’da askeri harekata başlamasına müteakip Batı yaptırımları nedeniyle rublede devalüasyon yaşanmış, Merkez Bankası, 6 Mart’ta yurtdışı para transfer miktarına sınırlama getirmişti.

Merkez Bankası’na göre, mart ayında rublenin reel efektif döviz kuru yüzde 21,6 düşerken, Rus para biriminin nisan ayında reel efektif oranı yüzde 34’e yükselerek kayıplarını telafi ettiği belirlendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img