spot_img
23 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın uluslararası rezervleri nisan ayında yüzde 2,2 düştü

Rusya’nın uluslararası rezervleri nisan ayında yüzde 2,2 düştü

Rusya Merkez Bankası tarafından kamuoyuyla paylaşılan raporda, 1 Mayıs 2022 itibariyle ülkenin uluslararası rezervlerinin 593,052 milyar dolar olduğu açıklanırken, bu rakamın nisan ayının başına kıyasla yüzde 2,2 daha düşük olduğu ifade edildi.

Son bir ayda uluslararası rezervlerde yaşanan düşüş 13,357 milyar dolar olarak hesaplanırken, Mayıs 2021 döneminde Rusya’nın uluslararası rezervlerinin 590,476 milyar doları bulduğu hatırlatıldı.

1 Nisan’da ülkenin uluslararası rezervleri 606,409 milyar dolardı.

Daha önce, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Batı yaptırımları sonucunda Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervinin dondurulduğunu bildirirken, Rusya’nın uluslararası rezervlerinin dondurulmasını “eşi görülmemiş uygulama” olarak nitelendirmişti.

Nabiullina, Merkez Bankası’nın Batı ülkeleri tarafından uluslararası rezervlerinin dondurulmasıyla ilgili açmayı planladığı davalara hazırlandığını belirtirken, Merkez Bankası’nı uluslararası rezervlerinin başka ülkeler tarafından dondurulmasını küresel ölçekte ‘eşi görülmemiş bir durum’ olarak nitelendirdi.

“Rusya Federasyonu’nun altın ve döviz rezervlerinin bir kısmına erişimini engelleyen Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupalı müttefiklerinin yaptırımları nedeniyle rezervlerimizin yarısını (yaklaşık 300 milyar dolar) kullanamıyoruz” diyen Nabiullina, dava sürecinin başlatılacağını, ancak mahkeme süreci öncesi Merkez Bankası’nın dikkatlice hazırlandığını ifade etti.

Maliye Bakanı Anton Siluanov 13 Mart’ta yaptığı açıklamada Rusya’nın sahip olduğu rezervlerin yarısının dondurulduğunu bildirmiş, toplamda ülkenin uluslararası rezervlerinin yaklaşık 640 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

28 Şubat’ta Avrupa Birliği (AB), Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurma kararını onaylamış, Merkez Bankası veya onun adına hareket eden herhangi bir tüzel kişilik, kuruluş veya organla yapılan işlemler de dahil olmak üzere Merkez Bankası varlıklarının yanı sıra rezervlerin yönetimi ile ilgili tüm işlemleri yasaklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img