spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, haziran ayında faizleri yüzde 12'ye indirebilir

Merkez Bankası, haziran ayında faizleri yüzde 12’ye indirebilir

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Sputnik Capital Management CEO’su Aleksandr Losev, Rusya Merkez Bankası’nın haziran ayında düzenleyeceği olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizini yüzde 12’ye düşüreceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın yakın zamanda açıkladığı raporunda enflasyon hızındaki yavaşlamaya dikkat çektiğini belirten Losev, iç borcun ödenmesinde önem arz eden federal kredi tahvilleri getirilerinde düşüş yaşandığını da bildirdi.

Losev, küresel para sisteminin istikrarsızlaşmasına yol açabilecek risklerin arttığını vurgularken, “Bu nedenle Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi için çok az zamanı var. 10 Haziran’daki toplantıda faiz oranlarındaki indirim kararını ertelemeyeceklerini düşünüyorum. Hız konusunda tartışılabilir ancak en büyük borç piyasası olduğu için öncü bir gösterge olan federal kredi tahvillerinin getirisindeki düşüş nedeniyle faiz oranları yüzde 12’ye indirilecek” ifadelerini kullandı.

Yeni hasat tahminlerinin de enflasyon oranlarına yansıyacağına işaret eden uzman, enflasyonun yavaşladığını ve ekonominin paraya ihtiyacı olduğunu gören Merkez Bankası’nın uyarlanabilir bir politika izleyeceğine inanıyor.

Bir gün önce Merkez Bankası’nın katılımıyla gerçekleştirilen ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Batı yaptırımlarının neden olduğu dış zorluklarla mücadele ettiğini, ülkedeki enflasyonun yavaşladığını ve Merkez Bankası’nın hedeflerine yaklaştığını vurgularken, haftalık enflasyonda kademeli olarak yavaşlama kaydedildiğini ifade etmişti.

Putin, Batı yaptırımlarına rağmen iç piyasada tüketici talebini desteklemek ve Rusların gelirini sağlamanın önemine değinirken, devletin sosyo-ekonomik politikasının başarısındaki en önemli göstergesinin Rus vatandaşlarının geliri olduğunun altını çizdi.

“Burada pozitif dinamikleri sağlamak için tüketici talebini desteklemek, bölgelerde iş fırsatlarını artırmak bize düşüyor” diyen Putin, hükümetin bu konuda şimdiden çok sayıda tedbir aldığını ifade etti.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Rusya Devlet Başkanı, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 30 Nisan- 6 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 17,73’ten yüzde 17,77’e yükseldi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img