spot_img
5.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDisney, Rusya’dan ayrılma kararı sonrası ne kadar kaybettiğini açıkladı

Disney, Rusya’dan ayrılma kararı sonrası ne kadar kaybettiğini açıkladı

Eğlence sektörünün en büyük oyuncularından olan Amerikan şirketi The Walt Disney Company, Rusya’daki Disney Channel’ın kapatılması nedeniyle 2022 mali yılının ikinci çeyreğinde 195 milyon dolar kaybettiğini açıkladı.

Şirketin paylaştığı Ocak-Mart 2022 dönemi mali raporunda, mevcut çeyrekte Walt Disney’in Rusya’daki Disney Channel’ı kapatma ve film gösterim lisanslarını askıya alma kararı sonrası toplam 195 milyon dolar zarar kaydettiği ifade edilirken, mart ayında Ukrayna’daki olaylar nedeniyle Rusya’daki sinema salonları için Walt Disney lisanslı film sözleşmeleri iptal edildi.

Şirketten yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik düzenlediği askeri operasyonunun ardından Disney’in sinema filmlerinin Rusya’daki gösterimlerine ara verildiğinin ve şirketin ülkedeki diğer faaliyetlerinin gözden geçirildiğinin duyurulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, “Ukrayna’ya yönelik amansız saldırı ve tırmanan insani kriz göz önüne alındığında, Rusya’daki diğer tüm işleri durdurmak için adımlar atıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Durdurulacak faaliyetlere içerik ve ürün lisansı, Disney Cruise Line aktiviteleri, National Geographic dergisi ve turları, yerel içerik prodüksiyonları ile kanalların dahil olduğu belirtilen açıklamada, bu ticari faaliyetlerden bazılarının hemen durdurulabileceği kaydedildi.

Açıklamada, kanallar ve bazı içerik ile ürün lisansları gibi faaliyetlerin durdurulmasının sözleşmelere bağlı konular nedeniyle zaman alacağına işaret edilerek, “Bu işleri durdursak bile, Rusya’da çalışmaya devam edecek olan kendini işine adamış meslektaşlarımıza olan bağlılığımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sinema salonları kapanma riski altında

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonu sonrası dünyanın en büyük yabancı film şirketlerinin Rusya’dan ayrılması, ülkedeki sinema salonlarını iflas riskine doğru sürüklediği açıklandı.

Interfax haber ajansına konuşan sinema salonu zincirlerinin temsilcileri, sinema salonlarının gelirinde büyük bir düşüş yaşandığını vurgularken, gösterim ve dağıtım için gereken film hacmini karşılayacak kadar yeni Rus yapımı filmin olmadığının altını çizdi.

Mart ayının başlarında Walt Disney Company, Sony Pictures, Warner Bros., Paramount ve Universal gibi dünyaca ünlü film şirketlerinin Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerini geçici olarak durdurmaya karar vermesiyle sinema salonlarında gösterilecek film bulmakta zorlanan Rus sinema salonları sahipleri, önümüzdeki iki ay içinde kritik film eksikliği nedeniyle Rus sinemalarının en az yüzde 50’sinin kapanabileceğini ve gelirlerin yüzde 80’den fazla düşeceğini tahmin ediyor.

Rusya’nın en büyük zincirlerinden Karo Sinema Zinciri Başkanı Olga Zinyakova, büyük Amerikan projelerinin sinemalardan ayrılmasıyla gelirlerinde büyük düşüş yaşandığını doğrularken, Şubat ve Mart 2022 arasındaki farka bakarsanız, gelirlerdeki düşüş başkent Moskova’da en az yüzde 50’ye, bölgeye göre ise yüzde 85’e kadar çıktı. Sinema salonlarının sahip olduğu tasarruflar zaten pandemi nedeniyle sona ermişti. Şimdi durum daha da ciddi” diye konuştu.

Birleşik sinema ağı Formula Kino ve Cinema Park’ın genel müdürü Aleksey Vasyasin, ağın gelirinde yaklaşık dört kat düşüş kaydedildiğine vurgu yaparken, “Bu, tüm sektör ortalaması ile aynı. Gerçekten de olumsuz bir tablo. Orta vadede bir şey değişmezse sinema salonlarının yarısı yaz mevsiminde kapanabilir” dedi.

Sinemalar yaza kadar destek önlemleri alınmazsa kapanabilir

Rusya’daki sinemaların yarısına kadarının yaza kadar devlet destek önlemlerinin yokluğunda kapanabileceğini ifade eden Сomscore Rusya Başkanı Roman Isaev, ülkedeki neredeyse tüm sinemaların şu an zaten azaltılmış salon sayısı ve çalışma günü ilan ettiğini vurguladı.

“Bazı sinemalar artık kapanmaya başlayabilir. Ve ne yazık ki zaten federal zincirlerden birinin St. Petersburg’daki sinemalarından birini kapattığı vakaları görüyoruz. Bu vakalar yaz aylarında artacaktır” diyen Isaev, salonların kapatılmasının başlıca nedenlerinin yeterli sayıda kaliteli film olmaması ve artan işletme maliyetleri olduğunu aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img