18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya’da yeni konut fiyatları yıl içinde üçte bir oranında arttı

Rusya’da yeni konut fiyatları yıl içinde üçte bir oranında arttı

Rusya’nın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Mir Kvartir tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, 2021’de büyük Rus şehirlerindeki yeni konutların yüzde 32 artışla metrekare başına ortalama 93 bin 600 rubleye ulaştığını ortaya çıkardı.

Ülkenin bölgeleri arasında metrekare başına fiyatların en fazla Soçi’de yükseldiğini bulan uzmanlar, son bir yılda Rusya’nın güney şehrinde fiyatların iki kat artarak ortalama 296 bin 600 rubleye yükseldiğini aktardı.

Bu durumun şehirdeki yeni konut arzındaki azalma ile birlikte inşaat şirketlerinin fiyatları gerçekçi olmayan bir şekilde artırmasıyla meydana geldiğini ifade eden Mir Kvartir uzmanları, Soçi’deki dairelerde metrekare fiyatlarının başkent Moskova ile yarışır hale geldiğinin altını çizdi.

Benzer bir durumun yeni konut fiyatlarının yıl boyunca yüzde 83 oranlarında yükseldiği Krasnodar’da da gözlemlendiği belirtilirken, 2021 yılında en çok konut fiyatı artışlarının yaşandığı diğer bölgeler arasında yüzde 60 ile Murmansk, yüzde 53 ile Ulan-Ede, yüzde 52 ile Tver, yüzde 49 ile Kaliningrad ve yüzde 48 ile Omsk bölgeleri de yer aldı.

Başkent Moskova‘da yeni konutlardaki fiyat artışlar yıl boyunca yüzde 26 olarak kaydedilirken, şehirdeki konutlarda metrekare başına ortalamalar 310 bin 900 rubleye (4 bin 138 ABD doları) yükseldi.

Moskova Bölgesi’nde konut fiyatlarındaki artış yüzde 40’lara ulaşırken, metrekare ortalamaları 155 bin 500 ruble (2 bin 69 ABD doları) olarak gözlemlendi.

2021 yılında St. Petersburg’da konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 31 olurken, metrekare başına ortalama fiyat 197 bin 400 rubleye ulaştı.

Geçtiğimiz yıl ülkedeki yeni konut fiyatlarında en düşük artışın yüzde 3 ile Habarovsk ve yüzde 9 ile Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de gerçekleştiği ifade edilen Mir Kvartir araştırmasında, 2021’de nüfusu 300 binden fazla olan 70 Rus kentinden sadece ikisinde konut fiyatlarının düştüğü, bu şehirlerin yüzde 6 düşüşle Nizhny Tagil ve yüzde 4 ile Habarovsk’ta meydana geldiği vurgulandı.

Rusya’da yeni konutlarda bir dairenin ortalama fiyatı 5 milyon 130 bin ruble (68 bin 280 dolar) olarak kaydedilirken, mevcut durumda nüfusu 300 binden fazla olan şehirler arasında yalnızca altı şehirde daire ortalamalarının 3 milyon rubleden daha ucuz olduğunun altı çizildi.

Buna göre Nizhny Tagil’de daire fiyat ortalaması 2,22 milyon ruble olurken, Magnitogorsk’ta 2,24 milyon ruble, Mahaçkale’de 2,81 milyon ruble, Orenburg’da 2,81 milyon ruble, Kirov’da 2,88 milyon ruble ve Volzhsky şehrinde ortalama bir daire fiyatı 2,99 milyon ruble olarak tespit edildi.

Bir önceki yılda Rusya’da 3 milyon ruble ortalamasının altında daire fiyatlarına sahip olan şehir sayısı 19 olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...