30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus hükümeti, Türkiye’den tahliye uçuşu yapan şirketlere yardımı onayladı

Rus hükümeti, Türkiye’den tahliye uçuşu yapan şirketlere yardımı onayladı

Rusya hükümeti, bu yılın nisan ayında Türkiye ve Tanzanya ile sınırların kapatılmasıyla Rus vatandaşlarını ülkeye geri getiren havayolu şirketlerine tahliye uçuşu maliyetlerinin geri ödenmesine ilişkin kurallarını onayladı.

Hükümetin yasal bilgi portalında yayınladığı kararnamede yer alan açıklamada, Rus vatandaşlarının Türkiye ve Tanzanya’dan tahliye edilmesini sağlamak için alınan tedbirlerin uygulanmasında havayolu şirketlerinde ortaya çıkan masrafların karşılanması çerçevesinde federal bütçeden sübvansiyon sağlanması kararının onaylandığı ifadelerine yer verildi.

Türkiye’den tahliye uçuşları gerçekleştiren havayolu şirketleri için belirlenecek sübvansiyon tutarının gerçekleştirilen tahliye uçuşlarında yolculardan elde edilen tahsilatın dış hat uçuşunun gerçekleştirilmesi için yapılan harcamalardan düşülerek hesaplanacağı vurgulanan kararnamede, haziran ayında bu amaçlarla ilgili 350 milyon ruble ayrıldığı da hatırlatıldı.

Rusya, 15 Nisan 2021 tarihinde epidemiyolojik nedenlerden dolayı Türkiye ve Tanzanya ile olan hava trafiğini askıya almıştı.

O dönemde yaklaşık 50 bin Rus turisti Türkiye’den tahliye eden Rusya, 22 Haziran’da Türkiye uçuşlarına yeniden başlatırken Tanzanya’ya uçuş yasağını ise halen sürdürüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...