spot_img
28.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nı kredileri sınırlamaya ilişkin yasa tasarısı kabul edildi

Merkez Bankası’nı kredileri sınırlamaya ilişkin yasa tasarısı kabul edildi

Rusya Merkez Bankası’nın nüfusa verilen tüketici kredilerine sınırlama getirmek için uzun zamandır yürürlüğe koymaya çalıştığı yasa tasarısı, Devlet Duması’nın ikinci oturumunda onaylanarak kabul edildi.

Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, ikinci oturumunda teminatsız tüketici kredilerinin aşırı yükselişini engellemek için Rusya Merkez Bankası’nın borçlanmaya kısıtlamalar getirme yetkisine sahip olacağı yasa tasarısını kabul etti.

Belge, Devlet Duması Finans Piyasaları Komitesi Başkanı Milletvekili Anatoly Aksakov ve komite başkan yardımcılığı görevini yürüten Igor Divinsky tarafından tartışmaya sunulan tasarı, Rusya Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu kararına dayanarak bankaya belirli kredi türlerinde banka ve müşterileri için kısıtlamalar oluşturma yetkisi veriyor.

Yeni yasa, kredilerin özelliklerinin değerlerine, mikrofinans kuruluşlarının türüne, bankalara verilen lisans türlerine ve (veya) kredi kuruluşlarının Merkez Bankası tarafından belirlenen ve sistematik olarak önem taşıyan büyük bankaların, doğrudan niceliksel kısıtlamaları ihlal etmesi durumunda, kredi kuruluşlarının risk prim oranlarını artırmalarını, kredi hacmi limitini düşürmeleri ve ek risk oranları sağlamalarını öngörüyor.

Duma tarafından onaylanan yasanın açıklayıcı notunda “Tasarının amacı, banka borçluları üzerinde risk birikiminin önlenmesi, teminatsız tüketici kredilerinin aşırı büyümesinin yavaşlatılması ve ek bir makro ihtiyati araç geliştirmektir” ifadelerine yer verilirken, Yasanın son olarak Devlet Başkanı tarafından kabul edilmesi halinde 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Onaylanan yasa tasarısı ile ilgili açıklama yapan Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, tüketici kredisi piyasasında hüküm süren koşullarda bu tür önlemlerin alınmasının makul olduğunu açıklarken, “Vatandaşlarımızı bir borç tuzağına düşmekten koruyacak mevzuat değişikliklerini kabul etmeyi son derece önemli görüyoruz” diye ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img