30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da yıllık enflasyon düşüş gösterdi

Rusya’da yıllık enflasyon düşüş gösterdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, 16 Kasım’dan 22 Kasım’a kadar geçen haftada ülkedeki yıllık enflasyon oranlarının yüzde 8,05’e düştüğü açıklandı.

Bakanlık tarafından hazırlanan “Ülkedeki mevcut fiyat durumu üzerine” raporunda, 16-22 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında Rusya’da enflasyon oranlarının bir önceki haftadaki yıllık yüzde 8,1 oranlarından yıllık bazda yüzde 8,05’e düşerek yavaşladığı belirtilirken, raporlama haftasında tüketici enflasyonun yüzde 0,2 olarak kaydedildiği ifade edildi.

Gıda ürünleri fiyatları son bir haftada yüzde 0,3 artarken, meyve ve sebze fiyatları ise son haftada da negatif yüzde 0,1 ile düşmeye Dış ticarette gıda segmentinde fiyat artışlarının yavaşladığını gözlemleyen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, bir önceki hafta artışın yüzde 0,31 olduğunu, son hafta ise büyümenin yüzde 0,19 olarak gözlemlendiğini aktardı.

Bakanlık, genel olarak son haftada enflasyon oranlarında hafif düşüş gözlemlerken, öte yandan turizm ve düzenlenmiş hizmet sektöründeki fiyatlarda yılbaşı öncesi artış meydana geldiğini de vurgularken, bu sektördeki fiyatların bir hafta önceki negatif yüzde 0,02’lik düşüşe karşı son haftada pozitif yüzde 0,06’lik artış gerçekleştiğini, benzin fiyatlarındaki artış oranının ise pozitif yüzde 0,24 ile geçen haftaki seviyesinde kaldığını ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...