30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da iPhone sıkıntısı yaşanıyor

Rusya’da iPhone sıkıntısı yaşanıyor

Rusya’da en popüler teknoloji markalarının başında gelen Apple’ın iPhone marka akıllı telefonlarında üretim ve tedarikte yaşanan sıkıntı nedeniyle ürün kıtlığı meydana geldi.

Rusya’da piyasalara sunulan en son model Apple akıllı telefonları iPhone 13 ve bir önceki model olan iPhone 12 serisinin bir dizi modelinde kıtlık meydana geldiğinin belirtildiği Kommersant haberinde, Apple’ın resmi internet sitesinde 128 GB bellekli iPhone 13 Pro Max siparişleri için bekleme süresinin en az iki ya da 3 hafta olduğu iletildi.

Apple ReStore mağazalarında tüm iPhone 13 Pro modellerinin yalnızca ön siparişle satıldığı iletilirken, siparişlerin teslimat sürelerinin sekiz haftaya kadar çıktığı da açıklandı.

Kommersant’a konuşan elektronik perakende temsilcileri, Apple ürünlerinde yaşanan kıtlığı doğrularken, ekim sonu ve kasım başında yeni model iPhone 13 sıkıntısı nedeniyle önceki modeller olan iPhone 12 ve iPhone 11’e olan taleplerin hızla arttığını vurguluyor.

M.Video-Eldorado tarafından yapılan açıklamada, fiyatı düşen iPhone 12 ve iPhone 11’e olan talebin arttığına dikkat çekilirken, iPhone 13 eksikliğine ek olarak son haftalarda Rusya’da iPhone 11 ve iPhone 12 sıkıntısının yaşandığı da iletildi.

Ekim ayında Apple, akıllı telefon satışları açısından sayısal bazda pazar payını yüzde 34,5’e çıkaran Samsung ve yüzde 28,1’lik pazar payına sahip olan Çin’li Xiaomi’nin ardından yüzde 14,7’lik pazar payı ile üçüncü sırada yer aldı.

Uzmanlar, sevkiyatlardaki problemin sürmesi durumunda, Apple’ın Rusya’daki pazar paylarında üçüncülüğünü Realme marka akıllı telefonlara kaptırabileceğini belirtirken, 2022 yılında akıllı telefon pazarındaki payının yüzde 14,7’den yüzde 11’e düşeceğini vurguluyor.

Son çıkan iPhone 13 modellerini bulamayan birçok Rus tüketicinin fiyat avantajıyla iPhone 11’e geçtiğine işaret eden uzmanlar, ancak Apple’daki ürün sorununun önlenememesi durumunda Rusya’daki tüketicilerin Samsung‘a geçiş yapacağının altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...