30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya ve Azerbaycan’ın ticaret hacmi 2021'de 3 milyar dolara ulaşacak

Rusya ve Azerbaycan’ın ticaret hacmi 2021’de 3 milyar dolara ulaşacak

Rusya’nın Bakü Büyükelçisi Mihail Bocharnikov, Rus şirketlerinin Azerbaycan’daki ticari misyonunun açılışında yaptığı konuşmada, Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin pandemi öncesi seviyelere ulaştığını, yıl sonuna kadar 3 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

“Dış ticarette 2019 yılının seviyesine çoktan ulaştık. İki ülke arasındaki ticaret cirosu bu yıl 3 milyar dolar seviyesinde olacak” diyen Bocharnikov iki ülke arasındaki ticaretin esas olarak petrol dışı sektörlerde meydana geldiğinin de altını çizdi.

Bu durumun çeşitlendirilmiş etkileşim için oldukça geniş fırsatlar sunduğunu ifade eden Rus Büyükelçi, Azerbaycan tarım ürünlerinin Rusya’ya ihraç olanaklarının geliştirilmesine artık büyük önem verildiğini vurguladı.

“Son yıllarda daha önce karayolu taşımacılığına ağırlık verilmesine rağmen demiryolu taşımacılığının tarım ürünleri arzına olan ilgisi yoğunlaştı” diyen Bocharnikov, lojistik taşıma sistemlerinin daha aktif hale geldiğini ve buradaki iş fırsatlarını giderek daha fazla olumlu etkilediğini sözlerine ekledi.

2020 yılı sonunda Azerbaycan ile Rusya arasındaki ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 11,6 azalarak 2,671 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, ticaret hacimlerindeki bu düşüş salgınla ilişkilendirilmişti.

Rusya’nın Ermenistan ile arasındaki ticaret hacmi ise 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,6 azalarak 2,3 milyar dolar civarında gerçekleşmişti.

Rusya’nın Türkiye ile ticaret hacmi ne durumda?

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin (FTS) verilerine göre, bulunduğumuz yılın Ocak-Ağustos döneminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu yıllık bazda yüzde 57,7 artışla 20 milyar 729 milyon dolara ulaştı.

Buna göre Rusya’dan Türkiye’ye yapılan ihracat, yüzde 64 artarak 16.548 milyar dolara, Türkiye’den Rusya’ya yapılan ithalat ise yüzde 36,9 artışla 4,18 milyar dolara ulaştı.

Aynı dönemde Türkiye’nin, Rusya’nın toplam ticaret cirosundaki payı 2020’ye göre yüzde 3,7’den yüzde 4,3’e yükseldi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...