30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel COVID-19 hastalarının sertifika geçerlilik süresi uzatıldı

COVID-19 hastalarının sertifika geçerlilik süresi uzatıldı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ülkede COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalara verilen sertifika ve QR kodu süresinin 6 aydan 1 yıla çıkarıldığını açıkladı.

“Bilim adamları ve sağlık uzmanlarımız ile birlikte, yurt içi ve yurt dışı çalışmaların sonuçlarını dikkate alarak COVID-19 enfeksiyonu sonrası verilen sertifikanın altı ay yerine bir yıl geçerli olmasına karar verdik” diyen Golikova, ancak yine de hasta olanlara 6 ay sonra aşı olmalarını tavsiye ettiklerini vurguladı.

Bu yeniliğin COVID-19 enfeksiyonu geçiren bireylerin tekrar ayın enfeksiyonu geçirme riskinin yüzde 0,74 ile düşük olması nedeniyle alındığını belirten Başbakan Yardımcısı, yakın gelecekte hastalananların sahip olduğu QR kodlarının süresinin gosuslugi (e-devlet) portalında otomatik olarak bir yıla çıkarılacağını sözlerine ekledi.

Rusya’da COVID-19’a karşı aşı olanlara verilen sertifika ve QR kodlarının süresi 1 yıl geçerli olurken, coronavirüs enfeksiyonu geçirenlere verilen QR kodu süresi daha önce sadece 6 ay olarak belirlenmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...