30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da taşıt kredisi hacimleri azaldı

Rusya’da taşıt kredisi hacimleri azaldı

Birleşik Kredi Bürosu (OKB) tarafından yapılan açıklamada, Rusya’daki bankaların ekim ayında verdiği taşıt kredisi hacimlerinin bir ay öncesine göre yüzde 9 düştüğü belirtildi.

Ekim ayında Rus bankalarının Eylül 2021’e göre yüzde 9, geçen yılın ekim ayına göre ise yüzde 6 daha az taşıt kredisi verdiği ifade edilen OKB açıklamasında, ekim ayında nüfusa verilen taşıt kredilerinde yıllık bazda ikinci ve en büyük düşüş yaşandığı vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklamada yapan OKB Başkanı Artur Aleksandrovich, tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da da yaşanan otomobil kıtlığı nedeniyle ekim ayında ithal binek otomobil satışları için tarihin en kötü ayı olduğuna işaret ederek Rusya’da otomotiv pazarının arka arkaya dördüncü ay düştüğünü belirtti.

“Bu yıl taşıt kredilerinde başarılı bir yıl oldu. Yılın ilk 10 ayında Rus bankaları taşıt alımları için 2020’nin tamamından daha fazla kredi verdi” diyen Aleksandrovich, otomobil fiyatlarındaki keskin artışın nüfusu taşıt kredilerine yönlenmek zorunda bıraktığının da altını çizdi.

Daha önce Kredi derecelendirme şirketi Birleşik Kredi Bürosu Genel Müdürü Artur Aleksandrovich, bu yıl Rusya’da bankalar tarafından verilen taşıt kredilerinin tarihi rekor kırdığını açıklamıştı.

Yılın ilk sekiz ayında Rusların  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,1 artışla 562 bin taşıt kredisi kullandığını belirten uzman, nisan ve mayıs aylarında taşıt kredilerinde rekor büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, “2020 baharına kıyasla, nisan ayında taşıt kredileri sayısı yüzde 511, mayıs ayında ise yüzde 136 artış gösterdi. Daha sonra Temmuz-Ağustos aylarında taşıt kredilerinde düşüş gözlemlendi” diye konuştu.

OKB Genel Müdürü, yıl içinde Rus bankalarının verdiği taşıt kredilerinde ortalama tutarın yüzde 30 arttığını da belirtirken,  ağustos ayında alınan kredilerin ortalama tutarının bir milyon 100 bin rubleye ulaştığını ifade etti.

Rusya’da kendi birikimleriyle araba satın alma fırsatına sahip olan tüketicilerin azaldığına işaret eden uzman, aynı zamanda krediyle alınan taşıt payındaki büyümenin araç kıtlığından da kaynaklandığını söylerken, “Oto bayileri taşıt kredisiyle otomobil alınması için ek teşvikler sunarak komisyonlardan kazanmak için taşıt kredili otomobil satarak ürünlerini mümkün olduğunca pahalı satmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Rusya’da vade ödemesi geciktirilen taşıt kredilerinde de rekor bir büyüme kaydedildiği vurgulanan OKB açıklamasında, vadesi geçmiş taşıt kredilerinin haziran ayında yüzde 53 artarak 617 milyon rubleye yükseldiği  ifade edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...