30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi HeadHunter gelirini ikiye katladı

HeadHunter gelirini ikiye katladı

Rusya’nın en büyük iş ilanları servislerinden biri olan HeadHunter (HH.ru), 2021’in üçüncü çeyreğinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamındaki gelirini bir önceki yıla göre ikiye katlayarak 4,69 milyar rubleye ulaştırdı.

Raporlama dönemi için düzeltilmiş FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) tablosu yüzde 116,8 artarak 2,83 milyar rubleye yükselen HeadHunter’ın FAVÖK marjı da bir önceki yılki yüzde 56,6’ya kıyasla raporlama döneminde yüzde 60,4 olarak kaydedildi. 

Şirketin raporlama dönemi için düzeltilmiş net karı 2,3 kat artarak 2,05 milyar rubleye ulaşırken, HeadHunter‘ın net borcu yüzde 52,5 düşüşle 2,579 milyar ruble olarak açıklandı.

Şirketin CEO’su Mihail Zhukov, üçüncü çeyrekte çevrimdışı formattan çevrimiçi formata hızlanan geçiş sayesinde bir önceki yıla göre HeadHunter’ın gelirini ikiye katladığını belirterek, “Platformumuzun müşteri tabanı bugün itibariyle 450 bin müşteriye ulaştı. Bununla birlikte cari yıl için 2020’ye kıyasla yüzde 81 ile 84 aralığında gelir artışı öngörüyoruz. Daha önce yüzde 63 ile 68’lik gelir artışı tahminlerimizi çok üstüne çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Rusya’da iş ilanları hizmeti veren HeadHunter Group’un ana hissedarı, yüzde 37,3 hisseyle Elbrus Capital yatırım fonunun bir parçası olan Kıbrıs merkezli Cyprus Highworld Investments Limited olarak biliniyor.

Goldman Sachs Group’un yapısında bulunan ELQ Investors VIII Limited yüzde 13,9 hisseye sahip olurken, Amerikan yatırım fonu Kayne Anderson Rudnick Investment’ın da 14, 4 hissesi bulunuyor. Şirketin yönetimi yüzde 0,6 hisseye sahip olurken, hisselerinin yüzde 33,8’i ise halka açık olarak sunulmuş durumda.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...