30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Roskomnadzor, 13 yabancı şirketten Rusya'da temsilcilik açmasını istedi

Roskomnadzor, 13 yabancı şirketten Rusya’da temsilcilik açmasını istedi

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), 1 Ocak 2022’den itibaren yasa uyarınca Rusya’da temsilcilik açması gerekecek yabancı bilişim şirketlerinin listesini yayınladı.

Kurumun resmi internet sitesinde yer alan liste, 22 farklı hizmet veren 13 yabancı şirketi içerirken, listede Rusya’da temsilcilik açması zorunlu şirket ve hizmet departmanları arasında Google (Google Play, YouTube, YouTube Music, Google Sohbet, Gmail), Apple (iCloud, App Store, Apple Music), Facebook, Instagram, WhatsApp,Twitter,TikTok, Telegram,Spotify,Zoom, Viber, Likeme Discord, Pinterest ve Twitch de bulunuyor.

Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması tarafından Haziran 2021’de kabul edilen yasa, günde en az 500 bin kullanıcıya sahip yabancı teknoloji şirketlerinin 1 Ocak 2022’den itibaren Rusya’da şube, temsilcilik veya yetkili tüzel kişilik açmasını zorunlu kılıyor.

Rusya’daki temsilciliklerinin şirketle ilgili reklamların dağıtımı, yayınlanması ve reklam ödemelerini Rusya yasaları ve Vergi Mevzuatına uygun olarak yapması zorunlu hale gelecek olan yabancı bilişim şirketleri, kanunen bir dizi görev üstleniyor.

 Yabancı teknoloji şirketlerinin Rus kullanıcılarıyla ilgili bilgileri gerektiğinde Roskomnadzor ile paylaşmasını zorunlu kılan yasa, ayrıca yasaları ihlal eden bilgi ve paylaşımlara erişimin Rusya’daki temsilcilikler tarafından daha hızlı ve yerel olarak kısıtlanmasını da öngörüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...