spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’dan yılın başından bu yana Türkiye’ye giden turist sayısı açıklandı.

Rusya’dan yılın başından bu yana Türkiye’ye giden turist sayısı açıklandı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine dayanarak paylaştığı haberde, Ocak – Eylül 2021 döneminde Rusya’dan yaklaşık 3 milyon 500 bin turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini bildirdi.

2021’in ilk 9 ayında 3 milyon 456 bin 859 Rus turistin Türkiye sınırından geçtiğini bildiren ATOR, bu rakamın 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 143,2 daha fazla olduğunu ancak yine de 2019’un aynı dönemine göre yüzde 41,4 daha düşük olduğunu açıkladı.

Birlik, Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin çoğunun Rusya’dan geldiğini kaydederken, ülkeye gelen Rus vatandaşlarının toplam yabancı turist akışındaki payının yüzde 19,65 olarak gerçekleştiğini de ekledi.

Eylül ayında 996 bin 322 Rus turist Türkiye’yi ziyaret derken bu rakamlar Eylül 2019’a göre yüzde 7 daha az olarak gözlemlendi.

Türkiye’ye ekim ve kasım aylarında da Rusya’dan turist akışının sürdüğüne işaret eden ATOR tahminlerine göre 2021 yılı sonunda Türkiye’yi 4 milyon ile 4,5 milyon Rus ziyaret edecek.

Daha önce, T.C.Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2021’de Rusya’dan en az 4 milyon Rus turiste ev sahipliği yapacağını,Rusya’nın geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da  Türkiye’yi ziyaret eden vatandaş sayısı açısından ilk sırada yer aldığını söylemişti.

Ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ile bir araya gelmiş, iki ülke arasında turizm işbirliğini geliştirmek adına  “Ortak Turizm Eylem Planı” anlaşması imzalanmıştı.

Türkiye-Rusya arasında Ortak Turizm Eylem Planı

İki ülke arasında mutabakat sağlanan maddeler üzerinden derlenen bilgilere göre, her iki tarafın da başkanı, üyeleri ve sekreterinden oluşan çalışma grubu ve alt grup oluşturulacak.

Türkiye ve Rusya, yatırımcıların katılacağı toplantılar da dahil olmak üzere Türk ve Rus yatırımcılar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini teşvik edecek.

Olası yatırım fırsatları için, tarafların her birinin turizm sektöründeki mevcut yatırım projeleri hakkında iki ülke bilgi alışverişinde bulunacak.

İki ülke de yatırım projelerinin tanıtılmasını amaçlayan etkinliklere idari ve bilgisel destek verecek, topraklarında turizm faaliyetlerinde bulunan yatırımcılara destek sağlayacak.

Turistlerin karıştığı olaylar hakkında bilgi verilecek

Turistlerinin yaşamını ve sağlığını tehdit eden epidemiyolojik, terörist, ulaşım ve diğer tehditler nedeniyle acil durumların ortaya çıkması halinde iki ülke birbirlerini derhal bilgilendirecek.

Türkiye ve Rusya, turizm amacıyla diğer tarafın topraklarında kalan iki ülke vatandaşlarının karıştığı olaylar hakkında bilgi paylaşımında bulunacak.

Yetkileri dahilinde taraflar, diğer taraf devletin topraklarında bulunan turistlerin haklarını korumak için ilgili makamlarla iş birliği yapacak ve gerekirse iki ülkenin turistleriyle ilgili sorunların çözümü konusunda hızlı istişarelerde bulunacak.

Sektör kuruluşları ve işletmeleri arasında veri alışverişine yardımcı olunacak

Potansiyel ortaklar için öneriler de dahil olmak üzere, Türk ve Rus turizm idareleri, sektör kuruluşları ve işletmeleri arasında doğrudan temasların kurulmasına, veri alışverişine yardımcı olunacak.

Taraflar, iki ülkenin tur operatörleri, seyahat acenteleriyle otelleri arasında temaslar kurmayı amaçlayan etkinlikler düzenleyecek veya destekleyecek.

İki ülke topraklarında turistik ürünlerin oluşturulması ve satışına ilişkin işletmelerin girişimleri ve tur operatörleri ile seyahat acenteleri için karşılıklı çalışma gezileri düzenlemesi çabalarına yardımcı olunacak.

Reklam materyalleri elektronik biçimde takas edilecek

Eylem Planı kapsamında, yerel turistik ürünlerinin pazarlanması ve tanıtılması alanındaki projeler hakkında deneyim ve bilgi alıverişinde bulunulması teşvik edilecek, diğer tarafın sınırlarında düzenlenen uluslararası turizm etkinliklerine katılımına ilişkin çabaları, her iki ülkenin kendi saygın turizm idarelerinin de katkısıyla desteklenecek.

Turistlerle ilgili oluşturulan çeşitli reklam materyalleri elektronik biçimde (fotoğraf, video) takas edilecek, milli turistik ürünün, iki ülkenin sosyal ağları, televizyon, radyo, internet ve yazılı basın gibi çeşitli bilgi platformlarında karşılıklı tanıtımına yardımcı olunacak.

Taraflar karşılıklı destekle düzenlenen basın turlarına katılmak üzere turizm konularında uzman ve gazetecilerden oluşan heyetlerin oluşturulmasını kolaylaştıracak.

Eylem Planı 1 Ocak 2022’de yürürlüğü girecek ve 31 Aralık 2024 tarihinde sona erecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img