30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Sayıştay: Rusya’da GSYH büyüme hedeflerine ulaşılması zor

Sayıştay: Rusya’da GSYH büyüme hedeflerine ulaşılması zor

Rusya Sayıştayı, ülkenin 2022-2024 dönemi için hükümet tarafından hedeflenen yüzde 3’lük Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) büyümesini “oldukça iddialı bir hedef” olarak değerlendirirken, bunun için devlet programlarının, ulusal projelerin ve hükümetin stratejik girişimlerinin faaliyetlerinin yüzde yüz etkin bir şekilde uygulanmasının zorunlu olduğunu açıkladı.

Sayıştay tarafından paylaşılan raporda, hedeflenen ekonomik büyüme oranlarına ulaşmanın ön koşulunun devlet programları, ulusal projeler ve stratejik girişimlerin tam olarak uygulanması olduğu ifade edilirken, bu görevlerdeki zorlukların öngörülen GSYH büyüme oranlarına ulaşamama riskleri yarattığı vurgulandı.

Son on yılda ülkenin GSYH büyümesinin, sabit varlıklara yapılan yatırımlardaki yıllık yaklaşık yüzde 5’lik büyümeye rağmen yılda yüzde 2,8’i geçmediğine dikkat çeken Sayıştay, Rusya için yüzde 3’lük ekonomik büyüme hedeflerinin iddialı ve gerçekleştirilmesi zor olarak nitelendirdiğinin altını çizdi.

Sayıştay, GSYH büyüme oranlarının dünya ortalamasının üzerinde olmasını sağlamaya yönelik Devlet Başkanlığı kararnamesine ulaşılamaması risklerinin de bulunduğuna işaret ettiği raporunda, bu durumun ancak 2024’ten sonra Rusya’nın GSYH büyümesinin yüzde 3 hedefinin altına düşmesi ve dünya ekonomisinin büyüme oranlarının orta vadeli tahminin aksine yüzde 3’ün üzerinde kalmasıyla gerçekleşebileceğini ekledi.

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya’nın GSYH’sinin bu yıl büyümesinin yüzde 4,2 seviyesinde olacağını tahmin ederken, 2022-2024 dönemlerinde ise büyümenin yüzde 3 oranında seyredeceğini öngörüyor.

Bakanlar Kurulu bütçe taslağında yer alan açıklamaya göre, 2022 yılında Rusya’ya yapılan yatırımlardaki artış yüzde 4,8 olarak tahmin edilirken, 2023-2024’te ise yüzde 5 seviyesini aşacağı da belirtildi.

Belgede yer alan açıklamada, Rusya ekonomisinin yatırım potansiyelini genişletmeye yönelik tedbirlerin uygulanması dikkate alındığında, 2022’de sabit kıymet yatırımlarının artışı yüzde 4,8, 2023-2024’te ise yüzde 5 seviyesini aşacaktır ifadelerine yer verilirken, ülkenin 2021 sonunda perakende ticaret hacminde yüzde 6,9 oranlarında artış beklendiği, bu oranların 2022-2024 yıllarında yüzde 2,8 ile yüzde 2,9 büyüme göstereceği de vurgulandı.

Ülkedeki hizmet sektörünün bu yıl sonuna kadar yüzde 16,7 büyüyeceği öngörülen Bakanlar Kurulu bütçe taslağı raporunda, ayrıca bu yıl içerisinde Ural petrol fiyatlarının varil başına 66 dolar seviyesinde olacağı, 2022 yılında ise petrol fiyatının varil başına 62,2 dolara düşeceği ifade edildi.

2023 yılında Ural petrol fiyatlarının varil başına 58,4 dolara düşeceğini öngören Rusya hükümeti, petrol fiyatlarının 2024 yılında varil başına 55,7 dolar olmasını beklediğini açıkladı.

Hükümet, hazırladığı 2022-2024 federal bütçe taslağında 2022 ve 2024 yıllarında ülkedeki enflasyon oranlarının yıllık yüzde 4 olacağını düşünüyor.

2020’de GSYH’sindeki düşüş yüzde 3 olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...