30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar daha az stresli olmaya başladı

Ruslar daha az stresli olmaya başladı

Rusya’nın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Romir’in düzenlediği anketin sonuçları, bu yıl Rusların geçtiğimiz yıla kıyasla daha az stres yaşadıklarını gösterdi.

Şirket tarafından yapılan ankete katılan Rusların yüzde 72’si, bu yıl büyük stres altında yaşadıklarını belirtirken, 2020 yılında bu oranların yüzde 79 olduğu açıklandı.

Bu yıl stres yaşayanların sayısında azalma gözlemleyen Romir uzmanları, ancak toplumun yaşadığı stresi seviyesinin geçen yıla göre artarak daha da derinleştiğini vurgularken, stres seviyesi değerlendirmesinin bu yıl 10 puanlık ölçeğe göre 4,5 puandan 5,4 ouana çıktığını da ekledi.

Araştırmaya göre Ruslar arasında strese karşı en popüler tedavi yöntemi yüzde 45 ile yürüyüş olurken, katılımcıların yüzde 44’ü ise stresi azaltmanın en uygun yolunun arkadaş ve aile fertleriyle vakit geçirmek olduğunu belirtti.

Katılımcılar arasında yer alan 20-29 yaş grubundaki gençler,  lezzetli yemek ve alışverişi en uygun stres önleyici araç olarak değerlendirirken, doğru beslenme,vitamin ve diyet takviyelerinin kullanımı ise 60 yaşın üzerindeki kişiler tarafından stres azaltıcı tedavi olarak vurgulandı.

Romir Müşteri Hizmetleri Müdürü Kseniya Payzanskaya anket sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, stresle başa çıkmanın popüler yolunu gündeme getirdiklerinde birçok kişininin ilk olarak gülmenin veya alkol kullanmanın ilk sırada yer aldığını düşündüğünü, ancak yapılan araştırmaların sonucunun bu seçenelerin sıralamada yalnızca dokuzuncu sırada olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Alkol ile stres atma yolunu, katılımcılar arasında en çok tercih eden yaş grubunun 30 ile 49 yaş kategorisi olduğunu belirten uzman, 40-49 yaş grubunun ise sadece alkolle değil, lezzetli yemeklerle de stres atmayı tercih ettiğini, 50 yaş üstünün ise stres atmak için sporu seçtiğini sözlerine ekledi.

Ağustos ayında Rusya’nın en büyük çevrimiçi iş arama hizmeti veren şirketlerinden olan SuperJob’un düzenlediği anket sonuçları, her beş Rustan birinin (yüzde 22), çalışırken yaşadığı en büyük stresin yöneticilerin tutumundan dolayı kaynaklandığını göstermişti.

Her dokuz katılımcıdan biri, işyerinde stresi tetikleyen ana faktörlerin başında meslektaşlarının yanlış davranışları ve ekip içi çatışmalar olduğunu belirtirken, her yirmi Rustan biri maaş seviyesindeki düşüşten dolayı stres yaşadığını ifade etti.

Rusya’da çalışanların yüzde 3’ü, yaşadığı stresin profesyonel olmayan yönetim yüzünden olduğunu iddia ederken, yöneticilerle ilişkilerde kadınların erkeklere göre daha çok stres yaşadığı da kaydedildi.

Buna göre Superjob anketine katılan kadınların yüzde 24’ü öneticileri nedeniyle stres yaşadğını belirtirken, erkeklerin oranı yüzde 20 olarak  belirlendi.

Katılımcıların işaret ettiği stres kaynakları aşağıdaki gibi oluştu:

Yönetici ile ilişkiler-yüzde 22

İş arkadaşları ile ilişkiler-yüzde 11

Maaş seviyesi-yüzde 5

Ağır iş yükü ve belirlenen görevlerin belirsizliği-yüzde 4

Profesyonel olmayan yönetim, geciken maaşlar ve dağınıklık-yüzde 3

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...