30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’nın aşı ihracatı hacmi açıklandı

Rusya’nın aşı ihracatı hacmi açıklandı

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) verilerine göre, bu yılın Haziran-Ağustos 2021 döneminde ülkeden yurtdışına yapılan aşı ihracatı 410 milyon dolara ulaşırken, ihracat hacmi 203,6 ton olarak kaydedildi.

Gümrük Servisi’nde TN VED gümrük sınıflandırma kodu 3002200009 (insanlar için aşı)  olan ihracat verilerine göre, Ocak-Mayıs döneminde 303,6 milyon dolar ile 159 ton aşı ihraç eden Rusya, sekiz ay boyunca ise toplam değeri 713,7 milyon dolar olan 362,5 ton aşı ihraç etti.

Yaz aylarında yurtdışına aşı ihracatını artıran Rusya, özellikle ağustos ayında 105,8 tonluk aşı tedariki gerçekleştirirken, bu aşı ihracatından 123,8 milyon dolar kazandı.

Federal Gümrük Servisi tarafından insanları ilgilendiren tüm aşılar için ihracat ve ithalatta kullanılan bu gümrük koduna COVID-19 aşılarının da dahil olduğu belirtilirken, Rusya’nın yurtdışına ne kadar Sputnik V aşısı ihraç ettiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısı 70’den fazla ülkede tanınırken, buna ek olarak diğer yerli COVID-19 aşısı olan  EpiVacCorona’nın Venezuela’ya ihracatının çok yakında başlayacağı açıklanmıştı.

Yakın zamanda Sputnik V aşısının yurtdışına ihracatından sorumlu Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, 2022 yılında dünya üzerinde 1 milyar kişinin aşılanması için gereken Sputnik V ve Sputnik Light aşılarını üretmeyi planladıklarını belirtmişti.

“Önümüzdeki yıl yaklaşık 1 milyar kişiye doz ulaştırmayı bekliyoruz. Pazarda önemli bir oyuncu olmaya çalışmıyoruz, ancak kesinlikle katkımız olacak” diyen Dmitriev, bu yıl sonuna kadar 700 milyon kişiye yetecek Sputnik V ve Sputnik Light dozlarının üretileceğini de sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...