21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da yıllık enflasyon yüzde 7,63'e yükseldi

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,63’e yükseldi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Piyasalardaki Mevcut Fiyat Durumu” raporunda, 11 Ekim itibariyle Rusya’da tüketici fiyatlarının yılbaşından bu yana yüzde 5,71 arttığı ve yıllık enflasyonun bu hafta yüzde 7,63’e çıktığı açıklandı.

Haftalık enflasyon büyümesinin yüzde 0,22’ye yavaşladığı ifade edilen raporda, tüketici fiyatlarının Rusya Merkez Bankası’nın 2021’in tamamı için öngördüğü önceden belirlenmiş alt sınıra ulaştığı, bir hafta önce yıllık enflasyonun yüzde 7,4 olduğu da vurgulandı.

Turizm ve hizmet sektöründeki fiyatlarda düşüşün hızlanarak son bir haftada yüzde 0,25 olarak kaydedildiği belirtilen bakanlık raporunda, gıda dışı ürün fiyatlarının büyümesinde de yüzde 0,13 ile yavaşlama gözlemlendiği, aynı zamanda elektrikli ve ev aletleri fiyatlarındaki artış hızındaki düşüşün yanı sıra inşaat malzemeleri fiyatlarındaki düşüşün de devam etti aktarıldı.

Domates ve salatalığa yine zam

Gıda fiyatlarının ise son bir haftada yüzde 0,56 arttığı belirtilirken, meyve ve sebze ürünlerinin fiyatında yüzde 1,8 artış meydana geldiği, sebze ve meyveler hariç gıda fiyatlarındaki artışın ise yüzde 0,41 olarak kaydedildiği açıklandı.

Rusya Federal İstatistik Servisi verilerine göre, 5 Ekim’den 11 Ekim’e kadar geçen hafta boyunca, tavuk yumurtası fiyatları yüzde 3,3 artarken, tavuk etinde fiyat artışı yüzde 1,5, karabuğdayda (greçka) yüzde 0,9, sosis ve ekşi kremada (smetana) yüzde 0,7, buğday ununda yüzde 0,6, domuz eti, ekmek ve unlu mamullerde ise yüzde 0,5 fiyat artışı meydana geldi.

En fazla fiyat artışının yaşandığı ürün yüzde 10,9 ile salatalık olurken, domateste fiyat artışı son bir haftada yüzde 9,7, patateste ise yüzde 4,4 oldu.

Kuzu eti fiyatlarının hissedilmeyecek bir şekilde yüzde 0,1 düştüğü ifade edilen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı raporunda, elma fiyatlarının yüzde 1,4 ve havuç fiyatlarının da yüzde 1 oranında düştüğü iletildi.

Rusya’da akıllı telefonların fiyatları son bir haftada yüzde 0,6 artış gösterirken, yabancı otomobillerdeki fiyat artışı ise yüzde 0,3 olarak kaydedildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bakanlığın 2021 yılı için Rusya’nın yıllık enflasyon tahminini daha önceki yüzde 5,8’den yüzde 7,4’e yükselttiğini duyururken, fiyatlardaki artışa ana katkının gıda enflasyonu olduğunu vurguladı.

Rusya’da yıllık enflasyon oranlarını artıran en büyük faktörün gıda enflasyonu olduğunun altını çizen Ekonomik Kalkınma Bakanı, meyve ve sebze ürünleri fiyatlarındaki artışla birlikte et ürünleri fiyatlarındaki artışın hızlanmasının genel enflasyonu yükselttiğini söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...