21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova'da emlak vergisi yeni yıldan itibaren yükselecek

Moskova’da emlak vergisi yeni yıldan itibaren yükselecek

Rusya’nın başkenti Moskova’da daireler üzerindeki emlak vergileri, kadastro değerindeki artış nedeniyle yeni yıldan itibaren yüzde 10 zamlanacak.

Moskova Belediyesi Bütçe Komisyonu tarafından kadastro değerlendirmesi üzerine hazırlanan taslak raporun Rusya Federal Kadastro, Tapu ve Haritacılık Servisi (Rosreestr) tarafından kasım ayının sonuna doğru kabul edilmesi beklenirken, onaylandıktan sonra 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ulusal Kadastro Derecelendirme Komitesi Başkanı Kirill Kulakov,   konut vergilerindeki artış kararının başkent dairelerinin kadastro değerlerinin yükselmesi nedeniyle meydana geldiğini belirterek, “Özellikle bazı segmentlerde konut kadastro değerleri 1 Ocak 2018’e göre yüzde 30 ile yüzde 50 oranlarında arttı. Ancak gayrimenkul sahipleri bu artışı hissetmiyor. Çünkü yasaya göre, kadastro değerinin büyümesine bakılmaksızın, gayrimenkul üzerinde emlak vergisinin yılda yüzde 10’dan fazla artması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

2022 yılı itibariyle Moskova’da 1 metrekarelik ortalama kadastro değeri, çok daireli evler için 181 bin ruble olarak kabul edilirken, 2018 yılında bu rakam metrekare başına 149 bin rubleydi.

Moskova’da emlak vergileri, kadastro değeri 10 milyon rublenin altında olan taşınmazlar için belirlenen kadastro değerinin yüzde 0,1’ı, kadastro değeri 10 ila 20 milyon ruble olan gayrimenkuller için ise yüzde 0,15 olarak hesaplanıyor. Kadastor değeri 20 ila 50 milyon ruble olan taşınmazlar için emlak vergisi ise metrekare başına yüzde 0,2 oranıyla, 50 ve 300 milyon rublelik değere sahip gayrimenkullerde ise yüzde 0,3 oranlarında hesaplanarak belirleniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...