21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'da CoviVac üretimi durduruldu

Rusya’da CoviVac üretimi durduruldu

Rusya’da Sovyet standartlarına göre üretildiğinin iddia edilmesiyle nüfusun büyük bölümü arasında yoğun talep gören Chumakov Bilim Merkezi yapımı CoviVac coronavirüs aşısının üretiminin durdurulduğu açıklandı.

İlacın geliştiricisi olan Chumakov Merkez tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 aşısı üretilen tesislerin modernizasyon uygulamaları nedeniyle kapatıldığı vurgulanırken, aşı için hammadde üretim hatlarının elden geçirileceği ve bu uygulamaların birkaç ay süreceği belirtildi.

CoviVac üretiminin sonbahar sonunda yeniden başlaması beklenirken, zaten ağustos ayının sonundan bu yana piyasalarda bulunamadığı da biliniyor.

Uzmanlara göre Vector Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırmaları Merkezi tarafından üretilen EpiVacCorona gibi CoviVac aşısının uzun süre yaygınlaşmayacağı belirtiliyor.

Aynı zamanda resmi olmayan araştırmalara göre Sputnik V aşısından daha düşük koruma sağlayan iki aşının Rusya’nın kitlesel aşı kampanyasında büyük bir pay elde edemeyeceğini düşünen uzmanlar, bu aşılar yerine ülke nüfusunun aşı ihtiyacının yüzde 95’e varan kısmının Sputnik V ve Sputnik Light tarafından karşılanacağını belirtiyor.

Bununla birlikte yakın zamanda Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’nin 14 Eylül’den itibaren sadece Sputnik V ile aşılanan turistlerin aşı sertifikasını kabul ederek PCR testi istemediğini belirterek, diğer Rus aşılarını kabul etmediğini duyurmuştu.

EpiVacCorona ve CoviVac gibi diğer Rus aşıları ile aşı olanların Türkiye’ye girişlerinde PCR testi veya antijen testi sunması gerektiğini belirten ATOR yetkilileri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Büyük tur operatörlerinden alınan bilgiye göre, 14 Eylül’den bu yana Türkiye’nin sadece Sputnik V aşı sertifikasına sahip turistlerden ek olarak PCR testi istemediği, bununla birlikte Sputnik V aşısının ikinci dozundan sonra en az 14 gün geçmesi gerektiği vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...