30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Sanayi Bakanlığı, tavuk eti ve yumurta fiyatlarında artış konusunda uyardı

Sanayi Bakanlığı, tavuk eti ve yumurta fiyatlarında artış konusunda uyardı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, perekande zincirlerinin bakanlığı tedarikçilerin tavuk eti ve yumurta fiyatlarını artırma planları hakkında uyardığını bildirdi.

Bakanlık tarafından perakende zincirleriyle düzenlenen toplantıda tavuk ve fiyatlardaki artışla ilgili endişelerini dile getirdikleri ifade edilen açıklamada, bakanlığın bu konu hakkında hükümetle iletişime geçmeyi düşündüğü vurgulandı.

Bazı kümes hayvanı ürünlerinin maliyetindeki artış, Ulusal Et Üreticileri Derneği Başkanı Sergey Yushin tarafından da doğrulanırken, Rusya’nın Merkez bölgelerindeki  elektronik müzayedelerde tavuk göğsü fileto toptan fiyatlarının kilo başına 250 ile 260 rubleye ulaşarak rekor kırdığı belirtildi.

Etlik piliç karkas fiyatının kg başı 140 ile 150 rubleye ulaştığını ileten Yushin, Moskova’da dahil Merkez Federal Bölge’de piliç eti karkas maliyetinin kg başına 153 rubleye yükseldiğini, geçen yıl bu ürünün maliyetinin 100 rublenin altında olduğunu vurguladı.

Tavuk fileto fiyatları maliyetleri geçtiğimiz yıl kg başına 150 rubleye karşı bu yıl 250 rubleye ulaştı.

Verny süpermarket zinciri temsilcileri, geçen hafta boyunca toptan satın alımlarda bir etlik piliç karkasının fiyatının yüzde 8 arttığını belirtirken, Sinyavinskaya tavuk çiftliğinin genel müdürü Artur Kholdoenko, ağustos ayında bir düzine yumurtanın satın alım fiyatının 27 ile 32 ruble seviyesinde olduğunu söyledi.

Yumurta fiyatlarında önümüzdeki altı ay (Eylül – Şubat) için yeni toptan alım sözleşmelerinin 65 ruble fiyatla sonuçlandığın açıklayan Verny süpermarket zinciri temsilcileri, son iki hafta içinde, C2 kategorisindeki yumurtaların fiyatının yüzde 47, C1 kategorisi yumurta fiyatlarının yüzde 37, C0 kalite yumurta fiyatlarının da yüzde 21 yükseldiğini aktardı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, perakende zincirlerinin periyodik olarak çeşitli mallar için tedarikçilerden satın alımlarda  toptan fiyat artış bildirimlerini aldıklarını kaydederken, fiyatlardaki artışın genellikle artan üretim maliyetlerinden kaynaklandığını vurguladı.

Temmuz ayında sosyolojik araştırmalarıyla tanınan Kamuoyu Vakfı (FOM) tarafından yapılan anket, Rusların yüzde 77’sinin bu ay temel ürün ve hizmet fiyatlarının eskisinden daha hızlı arttığını gözlemlediğini göstermişti.

Daha önce Rusya Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Birliği (Rosptitsesoyuz), yumurta ile kümes hayvanları üreticilerinin daha ucuz ürünlerin üretimine ağırlık vermesini, bu yaklaşımın hem üreticilerin hem de tüketicinin çıkarlarına uygun olacağını bildirmişti.

Rosptitsesoyuz Genel Müdürü Galina Bobileva, İzvestiya gazetesine verdiği demeçte, yumurta ve kümes hayvanları üreticilerine seslenerek etlik piliç karkasları gibi daha ucuz ürünlerin ve C2 sofra yumurtası üretimine odaklanmalarını önerdi.

Galina Bobyleva, mart ayı başında bütün üreticilere birlik olarak bu teklifi yaptıklarını belirterek, “Bu sayede üreticilerin maliyetlerini düşürmelerine olanak sağlanacak. Aynı zamanda üreticilerin, üretim maliyeti daha düşük ürünlere yönelmesini, üretimi zor ve pahalı ürün çeşitlerini azaltmalarını tavsiye ettik” dedi.

Buna göre, kümes hayvanları üreticileri, ürün portföylerinde daha pahalı ürünler üretmekten vazgeçebilecekleri düşünülüyor. Bu ürünler içerisinde üretimi diğer ürünlere göre daha maliyetli olan tavuk göğsü ve tavuk budu gösteriliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...