27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova'da tecavüz vakalarında büyük artış

Moskova’da tecavüz vakalarında büyük artış

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, ülkenin başkenti Moskova’da bu yılın ilk sekiz ayında tecavüz vakalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,4 artış kaydedildiğini açıkladı.

Başsavcılık Basın Servisi tarafından paylaşılan verilere göre, Moskova’da sekiz ayda 115 cinayet işlendi ifade edilirken, bu rakamların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,2 daha az olduğu doğrulanırken, öte yandan tecavüz vakalarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 32,4 oranlarında artarak 90 vakaya ulaştığı belirtildi.

Başkentte bu yıl içerisinde 386 vaka sayısı olarak tespit edilen bireylere kasten zarar verme ve yaralama suçlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 16,5 düşüş gözlemlendiği bildirilirken, soygun vakaları yüzde 27 düşerek bin 198 vakaya, dolandırıcılık vakalarının da yüzde 7,5 oranlarında düşerek 27 bin 93 vakaya düştüğü açıklandı.

Öte yandan Moskova’da hırsızlık vakalarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 4,6 arttığı ifade edilen savcılık raporunda, hırsızlık sayılarının 40 bin 401 olarak kaydedildiği de vurgulandı.

Başsavcılık, Moskova’da halka açık yerlerde işlenen suçların sayısında yüzde 4,2 düşüş gözlemlendiğini belirtirken, bilgi teknolojileri alanındaki suçlarda ise son 8 ayda yüzde 12’lik artış gözlemlendiği ve toplamda 38 bin 170 suça ulaştığı aktarıldı.

Başkentte yılbaşından bu yana toplamda 95 bin 905 suç tespit edildiği iletilen raporda, bu rakamların 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 1,1 daha az olduğu vurgulanırken, işlenen suçların çoğunun 13 bin 760 ile Moskova merkezinde ve 11 bin 981’le Moskova’nın doğusunda kaydedildiği de bildirildi.

Yakın zamanda Rusya’daki ortalama suçlunun portresini çizen İçişleri Bakanlığı, ülkedeki suç işleyen vatandaşların sabit bir gelir kaynağı olmayan ve daha önce yasadışı eylemlere karışan erkeklerden oluştuğunu açıklaamıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın son altı ay boyunca ülkede işlenen suç istatistikleri değerlendirmesine göre, Rusya’da kolluk kuvvetleri tarafından suç işleyen 446 bin kişinin tespit edildiği belirtilirken, bu suçluların yüzde 64’ünün (285 bin) kalıcı bir gelir kaynağına sahip olmadığı, yüzde 58’inin ise (257 bin) daha önce suç işlemiş olduğu kaydedildi.

Rusya’da her üç suçtan biri sarhoşken işlenirken, öte yandan alkolün de rol oynadığı suç sayıları yüzde 7 oranında azaldı.

Ülkede suçların ezici çoğunluğunu erkeklerin işlediğini bildiren bakanlık, kadınların her altı yasa dışı eylemden birini oluşturduğu, suç işleyenler arasında yabancıların oranının da yüzde 4’ten daha az olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Rusya Başsavcılığı tarafından hazırlanan raporlar, ülkede yaşayan göçmenler tarafından işlenen her üç suçtan birinin Moskova ve Moskova Bölgesi’nde meydana geldiğini gösterdi.

Başsavcılık resmi istatistiklerinin verilerine göre, sadece son altı ayda Rusya’da yaşayan yabancı vatandaşlar 18 bin 843 kez suç işlerken, bu suçlardan 3 bin 615’i başkent Moskova’da, 2 bin 868’i Moskova Bölgesi’nde gözlemlendi.

St. Petersburg’da ise göçmenler tarafından işlenen suç rakamları bin 860 olarak kaydedildi.

Başsavcılık Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, geçen yılın ilk yarısına göre Rusya’daki göçmenler arasındaki suç oranının yüzde 4,8 arttığı belirtilirken, yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından işlenen suçların üçte birinden fazlasının mal varlığına karşı işlendiği (7 bin 100 suç kaydı), her sekiz suçtan birinin de uyuşturucu kaçakçılığıyla ilişkilendirildiği (2 bin 300) aktarıldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...