27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel FAS, yonga levha üreticisine fahiş fiyatları nedeniyle dava açtı

FAS, yonga levha üreticisine fahiş fiyatları nedeniyle dava açtı

Rusya Federal Anti-Tekel Servisi (FAS), ürün fiyatlarına yıl içerisinde yüzde 300 zam yapan ülkenin en büyük OSB yonga levha üreticisi Kronospan’a karşı dava açtı.

Servis tarafından yapılan yazılı açıklamada, yönlendirilmiş yonga levha ve laminnat parke üreticisi Kronospan’ın ürettiği ürünlerde 2021 yılında yüzde 300’lük artış meydana geldiği kaydedilirken, şirketin ekonomik faaliyet göstergelerinin analizi sonucunda OSB yonga levha maliyetlerinin gerçekte önemli ölçüde artmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

FAS, Kronospan Başkurdistan LLC, Kronospan LLC, Kronospan OSB LLC ve Kronospan GMH LLC’ye karşı rekabet kuralları ihlali nedeniyle dava açıldığını bildirirken, soruşturmalar sonrası şirketin suçlu bulunması durumunda büyük para cezasıyla karşılaşabileceğini vurguladı.

OSB yonga levha, İngilizce Oriented Strand Board teriminin kısaltması olup Türkiye’de yönlendirilmiş yonga levha olarak da biliniyor.

Rutubete ve darbeye dayanıklı ahşap malzemesi, esnek yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle özellikle mobilya sektörü, çatı kaplaması ve duvar kaplama malzemesi olarak kullanılıyor.

Federal Anti-Tekel Servisi, yakın zamanda sürekli artan inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarını kontrolü için tüm bölge müdürlüklerini denetimlere dahil ettiğini açıklamıştı.

Servisin Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da FAS’a bağlı tüm bölge müdürlüklerinin inşaatta kullanılan metal ürün, çimento, tuğla, kereste, ahşap, boya ve vernik fiyatlarıyla birlikte çatı kaplama malzemeleri, bitüm ve birincil polimer piyasalarında ek denetim yapması için bildiri yayınlandığı vurgulandı.

FAS, inşaat piyasasında ve ilgili pazarlarda malzeme maliyetindeki artışa yönelik çok sayıda başvuru nedeniyle denetimlerin yoğunlaştırılacağını ifade ederken, departmanın ülkede faaliyet gösteren inşaat malzemeleri üreticileri ve tedarikçilerinin listesini genişletmeye karar verdiğini de kaydetti.

Temmuz ayında, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Rusya’daki yapı malzemelerinin maliyetindeki artışı “kronik” olarak nitelendirerek inşaat sektöründeki enflasyon oranlarının yaklaşık yüzde 15 oranlarına ulaştığını aktarmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...