21 Ekim 2021
Ana Sayfa Spor Rusya, 2036 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Rusya, 2036 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Rusya, 2036’da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma olasılığını düşünüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birkaç Rus şehrinin şimdiden adaylık başvurularını sunmaya hazırlandığını belirterek, Rusya’da olimpiyatların düzenlenmesi için tüm altyapının zaten mevcut olduğunu vurguladı.

Gazetecilerin Rusya Federasyonu’nun 2036’da Yaz Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemeyi düşünüp düşünmediği sorusuna yanıt veren Lavrov, Rusya’nın aday olacağına işaret ederek, “Başvurular hazırlanıyor. St. Petersburg ve Kazan şehirlerinin başvurularını hazırladıklarını biliyoruz. Ayrıca Rostov Bölgesi temsilcilerine, Olimpiyatları bölgede düzenlemek istiyorlarsa başvurularını geciktirmemelerini tavsiye ettik” diye konuştu.

Rus olimpiyat sporcuları Tokyo Yaz Olimpiyatları’nda  Rusya bayrağı yerine “Rusya Olimpiyat Komitesi” adı altında yarışmıştı.

Geçtiğimiz aralık ayında Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), doping suçlamaları nedeniyle Rusya’nın gelecek iki olimpiyat etkinliğinde ve iki yıl boyunca herhangi bir dünya şampiyonasında ismini, bayrağını ve marşını kullanmasını yasaklama kararının ardından konuyla ilgili düzenleme kamuoyuna duyurulmuştu.

2024 Olimpiyatları Fransa’nın başkenti Paris’te, 2028 Olimpiyatları Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Los Angeles’ta ve 2032 Olimpiyatları ise Avustralya’nın Brisbane şehrinde yapılacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...