27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Putin, orman yangınları hakkında konuştu

Putin, orman yangınları hakkında konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da son 44 yılda ortalama yıllık sıcaklığın küresel ölçekten 2,8 kat daha hızlı arttığını açıkladı.

İklim değişikliğinin tartışıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iklim değişikliklerinin ülkeler için giderek daha fazla sorun yarattığına işaret ederek, “Bilim adamları bu riskin gayet iyi farkındalar. Rusya’nın son 44 yılda yıllık hava sıcaklığı artışı küresel boyuttan 2,8 kat daha hızlı” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğinin orman yangınlarını tetiklediğini vurgulayan Rus lider, ülkedeki orman yangınları ve sel felaketlerinin küresel iklim değişiklikleri nedeniyle daha trajik hale gelmeye başladığını sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Rusya Federal Orman Dairesi Başkanı Ivan Sovetnikov, iklim değişikliklerinin yağışsız uzun süreli sıcaklıklara yol açtığını bildirmiş, bu durumun da orman tabanını kurutup yangınların çıkmasını kolaylaştırdığını ifade etmişti.

Kurak toprak ve bitki örtüsü nedeniyle orman yangınlarını söndürmek için daha fazla çaba gerektiğine işaret eden Sovetnikov, aynı zamanda rüzgarlı havaların durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın Yakutistan bölgesinde temmuzda başlayan yangınları söndürme çalışmaları devam ediyor.

Bölgedeki yangınlar devam ederken, yüzey alanı 1 milyon hektarı geçti. Rusya Savunma Bakanlığı, bölgeye ilave birlik ve teçhizat sevk etti.

Bugüne kadar yaklaşık 1,3 milyon hektar ormanlık alanın küle döndüğü bölgede, yetkililer “acil durum” ilan etti.

Greenpeace Rusya’dan yapılan açıklamada, Rusya’da 2021’deki orman yangınlarının şu ana kadar 13,4 milyon hektarlık alanı harap ettiği belirtildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.