27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Rus ekonomisinin yılın ilk yarısında ise yüzde 4,6 büyüdüğü bilgisine yer verilen açıklamada, büyüme hızının salgın öncesi seviyelere ulaştığı bildirildi.

Ülke ekonomisine yönelik büyüme tahminlerinin de yukarı yönlü revize edildiğinin kaydedildiği açıklamada, 2021 için büyüme tahmininin yüzde 2,9’dan yüzde 3,8’e yükseltildiği belirtildi.

Rus ekonomisi, yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgınının etkisiyle 2020’de yüzde 3,1 küçüldü.

Uluslararası Para Fonundan (IMF) 27 Temmuz’da yapılan açıklamada, Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiği belirtilmişti.

IMF, aynı zamanda geçtiğimiz nisan ayında açıkladığı Rusya’nın 2022 yılı GSYH artış tahminini yüzde 0,7 oranlarında azaltarak yüzde 3,1’e düşürürken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Brezilya, Macaristan, Meksika, Rusya ve Türkiye de dahil olmak üzere gelişen ekonomilerin tamponlarını kademeli olarak yeniden inşa edeceğini öngörürken, enflasyon risklerinden kaçınmak için para politikasını normalleştirmeye başladıklarını ifade etti.

Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini daha önce yüzde 6 olarak belirleyen IMF, güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda yüzde 5,8’e düşürürken, Türkiye’nin 2022 büyüme beklentisini de yüzde 3,5’ten yüzde 3,3’e düşürdü.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...