27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021’in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.

Bakanlık tarafından hazırlanan ve 2021’in başından bu yana Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) da kullandığı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) metodolojisi kullanılarak hesaplanan Rusya İşgücü Araştırması’nda işsizlik oranı yüzde 1’den fazla azaldığı kaydedildi.

İstihdam merkezlerine kayıtlı vatandaşların sayısının giderek düştüğü belirtilen açıklamada, şu an bu rakamların bir milyon 110 bin kişiye gerilediği vurgulanırken, yılın başında 2,7 milyondan fazla kayıtlı işsiz olduğu dikkate alındığında işsizlik rakamlarının yüzde 60 oranında düştüğü ifade edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Elena Mukhtiyarova, Rusya’nın salgın öncesi istihdam göstergelerine yaklaştığına işaret ederek, “Yaz döneminde ticari faaliyetlerin geleneksel olarak daha düşük olmasına rağmen, yeni çalışan alımı oldukça aktif. Hem ticari faaliyetlerde genel büyüme hem de istihdamda artış gözlemleniyor. Pandemi öncesi göstergelere yakınız…Son altı ayda eleman ilanlarının hacmi yüzde 25 artarak 2,19 milyona yükseldi” ifadelerini kullandı.

Çalışma Bakanlığı, işgücü taleplerinin en çok sanayi, inşaat ve ulaştırma alanında oluştuğunu açıklarken, bu sektörlerde 460 binden fazla eleman ilanı olduğu açıklandı.

İşgücü ihtiyaçlarında fabrika operatörleri, montajcı ve sürücüler için eleman ilanlarında da 245 bin ila 290 binlik sayılara ulaştığı eklendi.

Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan Rusya İşgücü Araştırması’nda, aynı zamanda Rusya’da çalışan nüfusun yüzde 5’inin hala uzaktan formatta faaliyetlerini sürdürdüğü de belirtildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat’a göre, haziran ayında işsizlik oranları yüzde 4,8 olurken, bu yılın ocak ayında bu oranlar yüzde 5,8, Aralık 2020’de ise yüzde 5,9 olarak gözlemlenmişti.

Rusya’da işsizlik oranlarında zirvenin ise yüzde 6,4 ile Ağustos 2020’de meydana geldiği ifade ediliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...