29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'nın uçak üretimine ayırdığı bütçe açıklandı

Rusya’nın uçak üretimine ayırdığı bütçe açıklandı

Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’na katılan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, yerli uçak üretimi için devletin üç yıl içerisinde ne kadar bütçe ayırdığını açıkladı.

MAKS-2021 Havacılık fuarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Manturov, yerli uçak üretimi için bütçeden 200 milyardan fazla kaynak ayrıldığını ve bu kaynakların üç yıl içerisinde uçak sanayi tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Uçak fabrikaları için ayrılan bütçenin hükümet bütçesinden sağlanacağını vurgulayan Sanayi ve Ticaret Bakanı, bu bütçenin uçak yapımında kullanılan hammadde ve ekipmanların tedariği için ön ödemeleri için gerekli olduğunu ifade etti.

Bakan, ayrıca Maliye Bakanlığı’nın leasing şirketlerine yerli uçak üreticileri için yüzde 60 ila yüzde 40 oranlarında helikopter ve havacılık ekipmanı tedariği için kaynak sağlamayı teklif ettiğini ve bu kaynakların yüzde 60’ının Ulusal Varlık Fonu’ndan ve yüzde 40’ının bütçe dışı fonlardan oluştuğunu da sözlerine ekledi.

20 Temmuz 2021 itibariyle başlayan Rusya Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı MAKS-2021, Moskova’nın yakınlarında bulunan Zhukovsky Havalimanı’nda düzenleniyor.

Fuarın ilk gününde açılış konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı konuşmasında havacılık sektörünün Rusya Federasyonu için en önemli önceliklerden biri olduğunu vurgulayarak, “Devasa toprakları olan Rusya için, askeri ve sivil uçak üretiminin geliştirilmesi her zaman mutlak önceliklerden biri olmuştur ve olacaktır” diye konuştu.

Putin, açılış konuşması sonrasında Rus havacılık sanayinin demirbaşı olarak görülen uçak üreticisi Sukhoi tarafından ilk kez sunulan SU-57’nin 5. nesli tek motorlu yeni askeri avcı uçağı Checkmate’i inceledi.

Sukhoi tarafından geliştirilen yerli avcı uçağı Checkmate, Türkiye’nin de almayı istediği Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yapımı tek motorlu uçağı F-35’in rakibi olarak görülüyor.

Beşinci nesil Su-57 avcı uçağı Checkmate

Rus Checkmate, 18 tondan az ağırlığa sahipken, F-35’in ağırlığı 22,4 ton seviyesinde. Amerikan F-35 savaş uçağının birim fiyatı 98 milyon dolar olarak bilinirken Rusya’nın yeni avcı uçağının 25 ile 30 milyon dolar seviyelerinde olacağı ifade ediliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...