27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da ev sahipleri, kiracılarından sorumlu olacak

Rusya’da ev sahipleri, kiracılarından sorumlu olacak

Rusya Devlet Duması milletvekilleri, Kira Hukuku mevzuatında ev sahibi-kiracı yükümlülüklerini güncelleyerek komşu haklarını ihlal eden kiracılardan ev sahiplerini sorumlu tutacak yeni yasa tasarısı hazırlıyor.

Gürültü yapan, komşulara kötü davranan ve komşuluk haklarını ihlal eden kiracılara karşı yapılan şikayet ve davalarda daireyi kiraya verenin de sorumlu tutulacağı yeni yasa değişiklikleri, parlamentonun alt meclisinin resmi internet sitesinde yayınlandı.

Yeni mevzuat değişiklikleri ile ilgili yorum yapan Avukat Güzel Zhubanova, “Bu yasa tasarısının anlamı, binada kalmasına veya oturmasına izin verilen kişilerin davranışlarının sorumluluğunun mülk sahibine ait olmasıdır” diye konuştu. Yeni mevzuatın, aynı zamanda ev sahibi veya kiracının dairede onarım yapılacağını komşulara daha önceden bildirmesini zorunlu kıldığını ifade eden Zhubanova, tasarının sosyal nitelikte olduğunu ve komşuların çıkarlarını korumayı amaçladığını vurguladı.

Genesis Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Artem Denisov, Duma’nın hazırladığı yasa tasarısının amacının açık ve olumlu olduğunu belirterek, öte yandan tasarının dezavantajlarını da sıraladı.

“Yeni yasa, ev sahiplerinin potansiyel kiracıların seçimini daha titiz bir şekilde yapmasına neden olacak. Bu da uygun kiracıları bulmayı zorlaştıracak. Daha fazla kira reddine ve daha yüksek kira fiyatlarına yol açabilecek” diyen Denisov, konut sahiplerinin kiracı seçerken daha ihtiyatlı davranacaklarını komşuların haklarını da göz önünde tutacaklarını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.