27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova camileri Kurban Bayramı'nda kapatılacak

Moskova camileri Kurban Bayramı’nda kapatılacak

Rusya Müslümanları Dini İdaresi’ne bağlı Ulema Konseyi, pandemi nedeniyle Kurban Bayramı törenlerinin çevrimiçi kutlanacağını ve Moskova’daki camilerin bayram namazlarına kapalı olacağını duyurdu.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, Moskova’da düzenlenecek bayram namazının sadece imamlar, müezzinler ve müftü yardımcılarının katılımıyla Moskova Katedral Camii’nde yapılacağı, diğer camilerde ise cemaatlerin katıldığı bayram namazlarının planlanmadığı ifade edildi.

Diğer Rus bölgelerinde bulunan Müslümanların epidemiyolojik durumu göz önünde bulundurarak Kurban Bayramı organizasyonlarına kendilerinin karar vereceği belirtilen açıklamada, Rusya’daki tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı sağlık tedbirlerini elden bırakmadan evlerinde kutlaması tavsiye edildi.

Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10.gününden itibaren 4 gün kutlanan Kurban Bayramı, bu yıl 20 Temmuz’da kutlanacak.

Türkiye’de de 20 Temmuz 2021’de başlayacak olan Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak ilan edildi. T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası alınan kararla birlikte, Türkiye’de fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar tatil ilan edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.