29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran’dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

9 Haziran ile 15 Haziran tarihleri arasında buğday ihracatından alınan gümrük vergisinin ton başına 29,4 dolar olduğuna işaret edilen açıklamada, 16 Haziran’dan itibaren arpada gümrük vergisinin ton başına 39.6 dolar, mısırda  ise 50 dolar olacağının altı çizildi.

Tahıl ihracatında 16 Haziran itibariyle geçerli olacak yeni gümrük vergisi uygulaması 22 Haziran 2021 tarihine kadar sürecek.

Tarım Bakanlığı, 2 Haziran’dan itibaren buğday, mısır ve arpa ihracatında değişken vergi oranları getirerek elde ettiği geliri tarım üreticilerinin artan maliyetlerini sübvanse etmek için kullanıyor.

Bakanlık tarafından haftalık olarak belirlenen ihracat vergisi rakamları, Moskova Borsası’ndaki tahıl ihracat sözleşme fiyatlarına dayalı fiyat göstergelerine göre haftalık olarak hesaplanıyor.

Tahıl borsasında şuan buğday fiyatları ton başına 200 dolar olurken, mısır ve arpa için ton başına 185 dolar olarak kaydedildi.

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından uygulanan değişken ihracat vergi rejimi öncesinde buğday üzerindeki ihracat vergisi ton başına 50 euro iken, mısırdan alınan ihracat vergisi 25 euro, arpadan alınan vergi ise 10 euro olarak belirlenmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...