12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da bazı gıda ürünlerinin toptan satış fiyatlarında düşüş kaydedildi

Rusya’da bazı gıda ürünlerinin toptan satış fiyatlarında düşüş kaydedildi

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı, geçen hafta bazı gıda ürünleri toptan fiyatlarında düşüş kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, dondurulmuş balık ve şişelenmiş ayçiçek yağı fiyatlarında yüzde 0,1 düşüş meydana geldiği belirtildi.

Lahana toptan satış fiyatlarında yüzde 5,9 düşüş kaydedildiği belirtilen Tarım Bakanlığı açıklamasında, toptan satış fiyatlarındaki düşüşlerin soğanda yüzde 0,2, salatalıkta yüzde 6,1, domateste ise yüzde 5,2 olduğu vurgulandı.

Öte yandan karabuğday (greçka) ve pastörize süt ürünleri maliyetlerinde yüzde 0,1 artış gözlemlendiği belirtilen açıklamada, kuzu eti ve şeker fiyatlarının ise değişmediği ifade edildi.

Yakın zamanda Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya’da mayıs ayında oluşan enflasyon oranlarının yıllık bazda yüzde 6,02 olduğunu bildirmişti.

Yıllık enflasyon oranlarının geçtiğimiz nisan ayına göre yüzde 5,53 oranında artış gösterdiği belirtilen Rosstat raporunda, gıda fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 8,07 olurken, bu kategoride en yüksek artışın yüzde 19,65 ile dondurulmuş tavuk fiyatlarında kaydedildiği açıklanmıştı.

Bir ay boyunca gıda ürünlerindeki fiyatlarda en belirgin artış yüzde 35,3 ile pancarda meydana gelirken, öte yandan domates fiyatlarında yüzde 8,3 oranlarında düşüş kaydedildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...