12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem Putin: Zelenskiy ile tartışılacak çok konu var

Putin: Zelenskiy ile tartışılacak çok konu var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna tarafının Rusya’yı uluslararası güvenlik meseleleri hakkında konuşmaya davet ettiğini açıkladı.

Federal televizyon kanalı Rossiya 1’e konuşan Rus lider, Kiev yönetimi ile Rusya’nın tartışacağı birçok konu olduğuna işaret ederek, “Elbette her zaman konuşacak bir şeyimiz var, biz komşuyuz. Ama şimdi mesele Ukrayna’daki yerli halkların arasından Rusların çıkarılmasına ilişkin bu çirkin yasa tasarısı bile değil. Biz Kiev’e üst düzey görüşmelerde ne konuşulması gerektiğini sorduk. Belki size biraz garip gelebilir ama buna verdikleri cevap uluslararası güvenlik konuları oldu.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası güvenlik meselelerinin Rusya ve Ukrayna dahil tüm ülkeler için önemli bir konu olduğunu doğrulayan Putin, buna rağmen Rusya ve Ukrayna arasında var olan birçok sorun arasında en öncelikli konunun bu olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Rus lider, uluslararası güvenlik konusunun küresel mesele olduğunu vurgularken, Ukrayna da dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinin bu tür meseleleri tartışmaya hakkı olduğuna inandıklarını, öte yandan Ukrayna ile her şeyden önce ikili ilişkilerdeki sorunlu meselelerin çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Donbass halkları ile mevcut Kiev yönetimi arasındaki durumu değerlendiren Putin, görüşme zorunluluğunun Minsk Anlaşması’nın bir maddesi olduğunun altını çizerek, “Bizim isteğimizle yapılmasını arzulamıyoruz ki… Zaten görüşmelerin gerçekleşmesi gerektiğine dair maddeler Ukrayna ile birlikte Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri’nin imzaladığı Minsk Anlaşması’nda yazılı. Üstelik bu iki cumhuriyetin liderlerinin anlaşmayı imzalamasına Ukrayna’nın bir önceki Devlet Başkanı Petr Poroşenko ısrar etmişti. O zamanki Kiev yönetimi bize bu konuyu açtığında biz gerek olmadığını söyledik. Donbass yetkilileri de isteksizdi. Ancak Ukrayna ısrar ederek imzayı attırdı. Fakat şimdiki yönetim onlarla konuşmak istemiyor.” diye konuştu.

Ukrayna’nın Minsk Anlaşması’nın şartlarını yerine getirmediğini hatırlatan Vladimir Putin, Kiev’in ayrıca Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharchenko’yu da öldürdüğünü vurgularken, “Bu trajediyi hatırlatmak istiyorum. Sonuçta bir adam öldürüldü. Sonrasında ise sessizlik…Bu durum elbette bu eylemin sorumlusunun Kiev yönetimi olduğunu gösteriyor.Bütün bunlar elbette mevcut Kiev yönetiminin Minsk Anlaşması’nı yerine getirmek istemediğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...