13 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da ithalat ihracatı solladı

Rusya’da ithalat ihracatı solladı

Rusya’nın dış ticaret hacmi, Ocak-Nisan 2021 döneminde ticaret ortaklarının ilk 10’unu oluşturan tüm ülkelerle artarken, ithalatın ihracat hacimlerini geçtiği bildirildi.

Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk dört aylık sonuçlarına göre Rusya’nın dış ticaret hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 217,8 milyar dolara ulaştı.

İhraç edilen ürünlerin yarısından fazlasını yüzde 52,1 ile enerji kaynaklarının oluşturduğu ihracat hacimlerinin ithalat hacimlerinden daha düşük performans sergilediği belirtilen servis raporunda Rusya’dan mal ihracatı hacmi ilk dört aylık sürede toplam yüzde 11,3 artarak 129,5 milyar dolara ulaştı. Buna karşın ithalat hacimlerinin yüzde 23,7 artarak 88,3 milyar dolara yükseldiği belirtilen Gümrük Servisi raporunda petrol ihracatının yüzde 21,9 azaldığı da kaydedildi.

Türkiye ile dış ticaret hacmi yüzde 22,5 arttı

Servis raporuna göre Çin, Rusya’nın geleneksel ticaret ortakları arasında birinciliğini korurken, Rusya ile ticaret hacmini bu yılın ilk dört ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,3 artarak 39,2 milyar dolara yükseltti.

Rusya’nın dış ticaret hacimlerindeki birinci olan Çin’i, bu yıl yüzde 22,8 artış gösteren ticaret hacimleriyle toplamda 16,5 milyar dolara ulaşan Almanya takip etti. Üçüncü sırada ise bu yıl ticaret hacmi yüzde 11,7 artarak 12,4 milyar dolara ulaşan Hollanda yer alıyor.

Rusya’nın BDT dışı ticaret ortakları sıralamasında Güney Kore, ticaret hacmini bu dönem yüzde 34,7 artırırken Türkiye’de Rusya ile ticaret hacimlerini bu yılın ilk dört ayında yüzde 22,5 artırdı.

Rusya’nın Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ortakları Belarus ve Kazakistan ile ticareti, bu yılın ilk dört ayında sürekli artış gösterdi.

Buna göre Rusya ile Kazakistan’ın ticaret hacmi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35,2 artarak 5,4 milyar dolardan 7,3 milyar dolara çıkarken Belarus ile ticaret hacimleri yüzde 38,8 yükselerek 8,5 milyar dolardan 11,8 milyar dolara çıktı.

Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ticaret hacimleri jeopolitik zorluklara rağmen bu yılın ilk dört ayında yüzde 15,7 artarken sayısal olarak 10,2 milyar dolara yükseldi.

Öte yandan Rusya’nın tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle ticaret hacmi, Ocak-Nisan 2021’de tüm dış ticaret oranlarının yüzde 35,4’ünü oluştururken geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 36,3 olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...