12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Sberbank'ın net karında büyük artış

Sberbank’ın net karında büyük artış

Rusya’nın kamu bankası Sberbank’ın Ocak-Mayıs 2021 için Rus muhasebe standartları (RAS) kapsamındaki net karı yüzde 77,3 artarak 488 milyar rubleye ulaştı.

Bankanın mali raporunda yer alan açıklamada, “2021 yılının ilk 5 ayı için vergi öncesi karlar geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 kat artarak 602,8 milyar ruble olarak gerçekleşti. Net kar ise 1,8 kat artarak 488 milyar rubleye ulaştı.” ifadelerine yer verildi.

Mayıs ayında Sberbank 101,9 milyar ruble net kar elde ederken, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde elde ettiği net faiz geliri, kredi portföyünün ve menkul kıymet yatırımlarının artışına bağlı olarak yıllık bazda yüzde 11,4 artışla 636,3 milyar rubleye yükseldi.

Bankanın net komisyon geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 daha fazla olan 222,4 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Verilen kredilerin yeniden değerlendirilmesi dikkate alınarak hazırlanan Sberbank mali tablosunda, bankanın rezerv giderleri bu yılın ilk beş ayında 72,3 milyar ruble olurken, kurumsal kredi portföyü mayıs ayında yüzde 0,5 artarak 15,6 trilyon rubleye, bireysel kredi portföyünün ise konut kredisi ve tüketici kredileri il birlikte aylık yüzde 2,1 büyüyerek 1 Haziran itibarıyla 9,2 trilyon rubleyi aştığı kaydedildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...