29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Hükümet: Rusya'da gıda fiyatlarındaki artış dünya ortalamasının altında

Hükümet: Rusya’da gıda fiyatlarındaki artış dünya ortalamasının altında

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoriya Abramchenko, 2021 yılında Rusya’da gıda fiyatlarındaki artışın diğer ülkelere göre daha az gerçekleştiğini açıkladı.

Abramchenko konu hakkında yaptığı açıklamada, “Rusya’da gıda fiyatlarındaki artış diğer dünya ülkelerine göre daha az oldu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre, bu yılın nisan ayında dünya genelindeki gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,8 daha yüksek olarak meydana geldi.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın dünya gıda pazarında krize neden olan salgına rağmen, tarım üretiminde ve ihracatında rekor kırmayı başardığını dile getiren Abramchenko, yerli tarımcıların Sovyet sonrası dönemde rekor tahıl hasatlarına ulaştığını vurguladı.

Abramchenko, aynı zamanda Rusya’da sera sebzeciliğinde üretimin iki katına çıktığını belirterek, “Ülkede 8 yeni seracılık kompleksi kuruldu. Bu da Çin’den sera sebzeleri ithalatı bağımlılığımızı ortadan kaldıracaktır. Özellikle pandemi sırasıda iç talebi tam olarak karşılamayı başardık. Bazı ülkelerde görülen kıtlığa ve marketlerde boş raflara Rusya’da izin vermedik.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın 2020’de tarım ürünleri ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artarak 29,4 milyar dolara çıkarken, ihracatta Türkiye’nin payı da yüzde 10,7 olmuştu.

Öte yandan bu yılın nisan ayında Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den domates ithalatı kotasını yüzde 20 artırarak mevcut 250 bin tondan 300 bin tona çıkarmayı önermişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...