13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da kredilerin erken ödenmesine ceza uygulanabilir

Rusya’da kredilerin erken ödenmesine ceza uygulanabilir

Rusya’da alınan tüketici kredileri miktarları rekor düzeylere ulaşırken, uzmanlar vadeli kredi borcunu daha erken ödemek isteyenlere ceza uygulanabileceği konusunda uyardı.

2011’den bu yana Rus bankalarının kredi kullanan müşterilerinden komisyon ve benzeri ek ödemeler almadan erken geri ödeme hakkı vermek zorunda olduklarını hatırlatan uzmanlar, kredi alan vatandaşların sözleşmeyi dikkatle okumasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Avukat Aleksey Gavrishev, kredi borcunu planlanandan daha önce kapatmak isteyenlerin, kredi borcunu erken ödeme opsiyonu bulunmayan sözleşme durumunda en az 30 gün içinde erken geri ödeme planı hakkında bankayı bilgilendirmesi gerektiğini açıkladı. Müşterinin borcunu daha erken kapama arzusunun doğal bir hak olduğunu ifade eden Avukat, tüm bankaların bu yasaya uymadığını ve borçluya sözleşmeyi ihlal ettiği için para cezası verebileceğini de kaydetti. 

Başka bir avukat Yegor Redin, bankaların bir müşterinin borcunu planlanandan önce geri ödeme niyetini reddetme hakkı olmadığını vurgularken, “Bu nedenle banka, başvuruyu kabul etmeyi reddeder veya başka yollarla müşteriyi engellerse, bu tür eylemleri yazılı olarak gerekçelendirmeleri istenmelidir.” diye konuştu.

Uzmanlar buna ek olarak, bankanın yine de kredinin erken geri ödenmesi için para cezası vermesi sonrasında bu karara mahkemelerce itiraz edilebileceğini söyledi.

“Banka borcunu ödedikten sonra, sorumlu memurun imzası ve mühürle bunu onaylayan bir belge almalısınız. Bu, bankanın müşteriye karşı hiçbir talebinin bulunmadığına ve kredi kuruluşuna karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair resmi bir onay olacaktır.” diyen Redin, kredi alanların kredi sözleşmesini daha dikkatli okumaları konusunda uyardı.

Geçtiğimiz mart ayında Rus vatandaşlarının aldığı tüketici kredileri miktarı rekor kırarak 340,6 milyar rubleye ulaşmıştı. 

Kredi Kayıt Bürosu Equifax tarafından yapılan araştırmaya göre, Rusya’da mart ayında verilen ortalama tüketici kredisi miktarı bir önceki aya göre yüzde 4,9 artarak 308 bin ruble olarak gerçekleşirken verilen tüketici kredisi sayısı da yüzde 11,4 artarak 1,1 milyon adede ulaştı.

Böylece, Rusya’da mart ayında bankalar tarafından verilen tüketici kredilerinin hacmi yüzde 16,9 artarak 340,6 milyar rubleye çıktı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...