13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da mayıs ayında enflasyon oranları nasıl olacak

Rusya’da mayıs ayında enflasyon oranları nasıl olacak

Rusya’da pandeminin yol açtığı ekonomik krizle artan enflasyon oranları hakkında uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, Rusya’da Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 5,7 olacağı sonucuna varıldı.

Ülkedeki enflasyon oranları, kısıtlamaların kaldırılması ile geçen yıl haziran ayında yükselmeye başlarken, zayıflayan ruble ve bazı gıda maddelerinde yükselen fiyatlar karşısında Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından bu mart ayı sonunda yüzde 5,8 olarak kaydedilmişti.

Rusya Merkez Bankası, daha önce bu yılın ikinci çeyreğinde ülkede enflasyonun ilk çeyrek değerlerine yakın olacağını ve yılın ikinci yarısında istikrarlı bir şekilde yavaşlayacağını tahmin ediyordu. Banka, bu yıl sonunda fiyat artışlarının yüzde 4,7-5,2 aralığında olmasını beklerken enflasyonun önümüzdeki yılın ortasında yüzde 4’e yakın hedef değerine döneceğini tahmin ediyor.

Rusya’da enflasyon oranlarına etki eden faktörler

Ekonomistler, Rusya’daki enflasyon oranlarını mayıs ayında etkileyebilecek ana etkenleri dış faktörler olarak görüyor. Dünya piyasalarında artan gıda ve hammadde fiyatlarının yanında oluşan arz kesintilerinin, Rusya’daki tüketicinin yeniden canlanan taleplerini olumsuz etkileyerek enflasyona yansıyacağı konusunda hemfikir.

Rusya’nın kamu bankası VTB Bank Yatırım Bölümü ekonomistleri, enflasyon yanlısı baskıları arz yetersizliğine bağlarken,  dünyadaki üretim kısıtlamalarının ve yükselen üretim ve hammadde maliyetlerinin enflasyon oranlarını yükselteceğini ifade etti.

Zenit Bank ekonomisti Vladimir Evstifeyev ise Rusya’daki tüketimde toparlanma ve verilen kredilerde artış olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle tüketici fiyat endeksindeki büyümenin durması için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Uralsib Bank’ın baş ekonomisti Aleksey Devyatov, artan talebi karşılayamayan üretimdeki  problemlerin yanı sıra lojistikte yaşanan sorunların da gıda dışı ürünlerde fiyat artışına yol açtığını ifade etti.

Rusya’da bazı analistler, ülke için uzun mayıs tatillerini enflasyonu artırabilecek bir diğer risk olarak görüyor.

Türkiye ve Tanzanya ile uçuşların kapanması nedeniyle tatilinin içerde geçirecek Rus tüketicilerinin taleplerinin mayıs enflasyonunda artışa yol açabileceğini belirten uzmanlar, mayıs ayında enflasyonun yüzde 6 ‘ya yükselebileceğini de düşünüyor. mesai olmayan günler nedeniyle ülke içinde tüketici talebinde Ulusal Kredi Derecelendirme (NKR) müdürü Aleksandr Proklov, mayıs ayında enflasyon oranlarındaki düşüş tahminlerinin mevsimsel nedenlerden dolayı istikrar kazandığı yaz aylarına ertelendiğini açıkladı.

Hükümetin sosyal açıdan önemli ürünlerin fiyatlarına uyguladığı sınırlamaların devam ettiğini hatırlatan uzmanlar, Rusya’da özellikle meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel bir düşüş olacağını da ekliyor.

Ria Novosti’nin derlediği araştırma sonuçlarında Rusya’nın farklı finans kuruluşları temsilcilerinin mayıs ayı enflasyon tahminleri şu şekilde oluştu:

NKR – yüzde 6

ACRA – yüzde 5,9

BCS – yüzde 5,6

VTB Bankası- yüzde 5,8

Zenit Bankası- yüzde 5,5 ila yüzde 5,6

Rosbank – 5.5

Sberbank – yüzde 5,8 ila yüzde 5,9

Sovcombank – yüzde 5,9

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...