10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Konteyner sıkıntısı ithal ürünlerin fiyatları arttırabilir

Konteyner sıkıntısı ithal ürünlerin fiyatları arttırabilir

Lojistik sektöründe son zamanlarda yaşanan konteyner kıtlığı, lojistik firmalarının navlun oranlarını artırdı.Bunun sonucunda Rusya’da ithal giyim, ayakkabı, mobilya, gıda, elektronik ve ev aletlerinin fiyatlarında artış bekleniyor.

Konteyner taşımacılığının maliyeti Aralık ayından bu yana yüzde 250 arttı.Navlun oranlarındaki bu artış, Rus tüketicisi için kilit önem taşıyan Asya’dan Avrupa’ya taşınan malların maliyeti dört katına çıkardı. Rusya, Çin ve Avrupa arasında lojistik ve depo hizmeti veren ve Rusya’nın en büyük lojistik firmaları arasında gösterilen PEC (First Expedition Company) temsilcisi İlya Bartoş,  bir konteyner için lojistik firmaları tarafından şimdi 8,7 bin dolar istendiğini, geçen kasım ayına kadar ise Çin’in herhangi bir limanından yola çıkan konteynerin navlunla birlikte nakliye maliyeti 2.3 bin dolarken, nakliye masraflarının toplam maliyetteki payı 800-850 dolar civarı gerçekleştirildiğini belirtti.

Bartoş, ” Geçen eylül ayında bir konteyner 1,5-2 bin dolara mal oluyordu, Ocak ayında ise maliyetler 9 bin-11 bin dolara yükseldi. Bu şubat ayında da navlun oranları yüksek bir seviyede belirlendi.” dedi.

Uzmanlar, lojistik firmalarında yıl başı öncesi artan büyük talebi karşılayabilecek yeterlilikte konteyner sayısı olmadığının anlaşıldığını, pandeminin ticaret ve lojistik hizmetlerinde dengesizliğe neden olduğunu belirtti.

Baykal Servis lojistik firması deniz taşımacılığı müdürü Stanislav Puçkov’a göre kış aylarında konteyner taşımacılığı maliyetindeki artışın sebebi, Çin ekonomisinin pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından büyük bir hızla toparlanması ve ülkede üretilen malın dışarıya lojistiği için çok sayıda konteynere ihtiyaç duymasından kaynaklanıyor. Puçkov, “Konteyner sayısının yetersiz olması nedeniyle konteynere olan talep artıyor, bu nedenle Çin’den gelen konteynerın nakliye maliyeti on kat ve daha fazla artıyor. ” dedi.

Puçkov, şu an için nakliye maliyetlerindeki fiyatın sabitlendiğini ancak dengesizliğin sürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:
“Daha önce Şangay-Moskova, Moskova-Şangay rotasında taşımacılık maliyetinde bir denge vardı. Şimdi Şangay – Moskova rotası nakliye maliyetleri ters yöne nakliye maliyetlerine oranla altı, yedi kat daha yüksek.”

Finans danışmanlığı alanında hizmet veren SRG şirketler grubu değerleme ve mali danışmanlık departmanı başkanı Evgeny Afanasyev, oranlardaki bu artışın gıda dışı ürünleri fiyatlarına yansıyacağını bildirdi.

“İthalatın önemli bir kısmının lojistiğini deniz taşımacılığı oluşturuyor, bu durum şüphesiz Rusya’yı da etkileyecektir.” diyen Afanasyev, fiyat artışı öncesi sevkiyatı yapılan ve stokta bulunan ürünler sayesinde gıda dışı ürün pazarında ani fiyat artışı beklemediklerini, fakat deniz taşımacılığındaki maliyetler düşmezse yakın zamanda bu durumun fiyatlara yansıyacağını bildirdi.

Beyaz eşya fiyatları artacak

Rusya Perakendeciler Derneği (AKORT), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı gönderdiği yazı ile bu konuda uyardı. Perakendeciler aynı zamanda demiryolu taşımacılığı maliyetlerinde de bir artış kaydettiklerini belirtti.

Uzmanlara göre her şeyden önce, ülkeye giren ithal ürünler arasında konteynerde çok yer kaplayan ucuz ancak hacimli malların fiyatları artacak. Ürün küçük hacimli ve pahalıysa (akıllı telefon gibi), maliyeti büyük olasılıkla değişmeyecek.AKORT ‘un mektubunda demiryolu ve denizyolu taşımacılığı tarifelerinin artmasıyla birlikte fiyatlarda değişim beklenen ithal ürünlere değinildi. Perakendecilik bilişim şirketi CROC’un iş geliştirme müdürü Dmitry Smirnov yaptığı açıklamada fiyatlardaki yükselişin esas olarak elektronik, beyaz eşya, ev aletleri, giyim ve ayakkabı alanındaki tüketim mallarını etkileyeceğini ifade etti.

SRG şirketler grubu temsilcisi Afanasyev’e göre elektronik, ev aletleri ve mobilya sektöründeki tüketim ürünlerinde  yüzde 10-20, giyim, ayakkabı ve oyuncak sektöründe ise yüzde üç ile beş artış öngörülüyor. Listede ayrıca, yaklaşık yüzde 10-15 fiyat artışı beklenen ağır ve yüksek teknoloji endüstriyel ekipman ve ürünler de yer alıyor.

Uzmanlara göre lojistik maliyetlerindeki artış aynı zamanda ülkede hammaddeleri ithal edilerek üretilen ürünlerin maliyetlerini etkileyecek. Rusya’da şekerleme ve yiyecek üretiminde kullanılan ve Çin’den ithal edilen hindistan cevizi ve hurma yağı, ambalaj üreticileri ve şampuan üreticilerinin satış fiyatlarına yansıyacak.

Yine de uzmanlar, ürünlerin mağazalardaki fiyatlarında muazzam bir artış beklemediklerini, konteyner krizinin Rusya ithalatında makul bir paya sahip olmalarına rağmen yalnızca bazı ülkeleri etkilediğini ifade etti.

Uzmanlar ayrıca bunun geçici bir pandemi sonrası yaşanan geçici bir kriz olduğunu vurgulayarak üç veya dört ay içinde fiyatları düşmeye başlayacağını, yaz aylarında fiyatların eski değerlerine dönebileceğini belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...