3 Mart 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova’ya son 65 yılın en sert soğuğu geliyor

Moskova’ya son 65 yılın en sert soğuğu geliyor

Rusya’nın başkenti Moskova’ya  şiddetli buzlanma ve don olayına sebep olacak son 65 yılın en soğuk havası geliyor. Etkisini 23 Şubat gecesi gösterecek olan dondurucu soğuğun hava sıcaklığını eksi 27 dereceye düşüreceği açıklandı.

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Moskova’da son 65 yılın en şiddetli buzlanma ve don olayının 23 Şubat gecesi beklendiğini, termometrelerin  eksi 27 dereceye düşeceğini söyledi.

Vatan Savunucuları Günü çok soğuk olacak

Yevgeny Tishkovets yaptığı açıklamada ” Her yıl geleneksel olarak kutladığımız 23 Şubat Vatan Savunucuları Günü, bu yıl aşırı soğuk olacak. Moskova’da gece hava sıcaklığı eksi 25-27 dereceye kadar düşecek. Aynı zamanda buzlanma ve don olayları yaşanacak. Moskova’nın diğer bölgelerinde ise hava sıcaklığı sıfırın altında 25 -30 derece beklenirken, kentin doğusunda bazı yerlerde hava sıcaklığı eksi 33’e kadar inecek. Başkentte gün içinde  hava sıcaklığı eksi 14 – eksi 16 derece, Moskova’ya yakın bölgelerde ise eksi 13 – eksi 18 civarında seyredecek.” dedi.

Mevsim normallerinin 15 derece altında

Uzmanlara göre 23 Şubat günü başkentte hava sıcaklıkları mevsim normlarının 13-15 derece altında ve son 65 yılın en soğuğu olacak.

Tishkovets  ” Moskova’da tarihte en soğuk 23 Şubat gününün 65 yıl önce , 1956 yılında eksi 27.1  derece  olarak kaydedildi.  Moskova tarihindeki o güne ait en düşük hava sıcaklığı rekorunun ise termometreleri dondurarak arşivlere geçen sıfırın altında eksi 30.5 derece ile 1945 yılında yaşanmıştı. ” dedi.

Basınca dikkat çekildi

Kuzey-doğu ve doğudan esen rüzgarların hızının saniyede altı metre civarı olacağı belirtildi. Hava basıncının da normalden 23 mb  daha yüksek olan 768 mb değerlerinde olacağını belirten Tishkovets, buna benzer olağanüstü hava basınç değerlerinin 250 metre derinliğindeki bir madende çalışma hissi uyandırabileceği ve basınçtan etkilenebileceklerin gün içerisinde dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

Meteorologlar, Şubat ayı sonunda havaların ısınmaya başlayacağı tahmini yapıyor.

Moskova Meteoroloji Ofisi uzmanlarından Tatyana Pozdnyakova, “26 Şubat öğleden sonra hava sıfır dereceye kadar çıkabilir. Ancak daha sonra buzlanma ve don olayları başkent bölgesine geri dönecektir. Mart ayının ilk beş gününde gece sıcaklıklarının sıfırın altında eksi yirmi dereceye ulaşabileceğini tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Washington tarafından alınan Rusya’ya her türlü yardımın durdurulması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'den Rusya'ya yapılan herhangi...

Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Program Direktörü İvan Timofeyev yaptığı açıklamada, Rusyanın son ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak, Amerikan ve Avrupa kolluk...

Rusya’da hizmet sektörü PMI şubatta geriledi

Rusya'da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), geçen ay 0,5 puanlık azalışla 52,2 değerine geriledi.Uluslararası finansal araştırma kuruluşu...

Pandemi sürecinde işverenlerin yüzde 60’ı işçi bulamadı

Rus işverenlerin yüzde 60'ından fazlası pandemi sırasında işçi açığı ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.Rabota.ru iş bulma servisinin verilerine...