2 Aralık 2020
Ana Sayfa Gündem Sputnik V, DSÖ’nün önerilen aşı listesine alınacak

Sputnik V, DSÖ’nün önerilen aşı listesine alınacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kriterleri karşılaması durumunda, önerilen aşılar listesine Rus Sputnik V koronavirüs aşısının dahil edileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’nin, kriterleri karşılaması durumunda, acil kullanım için önerilenler listesine dahil edileceğini bildirdi.

DSÖ, verileri bekliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün basın servisi tarafından yapılan açıklamada “Sputnik V aşısına ilişkin verileri almayı dört gözle bekliyoruz. Değerlendirme için gönderilen bir ürünün listeleme kriterlerini karşıladığı belirlenirse, DSÖ sonuçları kamuya açık olarak yayınlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

İnceleme ne kadar sürecek?

Örgüt, listeye dahil edilecek ilaçlar hakkında verileri açıklama sürecinin ne zaman yapılacağına dair kararın daha  verilmediğini kaydetti. Aşı üreticisinden alınan verileri değerlendirme süresinin uzunluğu, verilerin kalitesine ve DSÖ kriterlerini ne kadar iyi karşıladığına bağlıdır.

Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, koronavirüs aşılarının temel ilaçlar listesine dahil edilmesini önermişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Lavrov: Uruguay ile ilişkiler konusunda yüksek potansiyel istiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Uruguay ile ilişkiler konusunda yüksek potansiyel istiyoruz” dedi. Lavrov, Uruguaylı mevkidaşını  Moskova’da ağırladı.Rusya Federasyonu...

Sağlık Bakanlığı, pandemi durumunun en zor olduğu bölgeleri açıkladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, ülkede pandemi durumunun en zor olduğu bölgeleri açıkladı. Durumunun en ciddi olan bölgelerin, Kaliningrad Oblastı ve St.Petersburg olduğunu belirtti.

Kuban yönetiminden ‘Bölgeye ucuz uçak bileti’ hamlesi geldi

Kuban yönetiminden ‘Bölgeye ucuz uçak bileti’ hamlesi geldi. Yönetimi, bölgeye uçuşları artırmak için uçak biletlerini sübvanse etme kararı aldı. Bunun için yerel...

Zaharova: NATO’nun START yaklaşımı memnuniyetle karşılanabilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova "NATO'nun START yaklaşımı memnuniyetle karşılanabilir" dedi. Zaharova bu açıklamayı, NATO Genel Sekreteri'nin START Anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili beyanatı...