2 Aralık 2020
Ana Sayfa Gündem Rus korona aşısı Türkiye’de üretilecek

Rus korona aşısı Türkiye’de üretilecek

Türkiye Rus Sputnik V korona aşısını, kendi tesislerinde üretmek için Rusya’ya başvurdu. Sağlık Bakanı Koca, Rus mevkidaşı ile bu yönde telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin Rus aşısını tesislerinde üretmek istediğini açıkladı.

Türk tesislerinde üretim

Rusya  Sağlık Bakanlığı, Basın Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Türk ilaç üreticilerinin tesislerinde Sputnik V aşısı üretmek istediğini, Rus makamlarına bildirdi.

İki bakan konuyu görüştü

Bakanlık bu amaçla, Türkiye tarafının isteğiyle salı günü Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ile Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında telefon görüşmelerinin gerçekleştiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Açıklamada aynı zamanda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Sağlık Bakanı, yerel yasanın öngördüğü toksikolojik çalışmaları yaptıktan sonra Türk ilaç üreticilerinin tesislerinde Sputnik V aşısı üretmek istediklerini ifade etti.”

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko
Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko

Basın servisine göre Muraşko, Türk meslektaşına bu tür araştırmaları sertifikalı bir laboratuarda düzenlemeye hazır olduğuna dair güvence verdi. Ayrıca  taraflar anlaşmaları önümüzdeki günlerde uygulamaya başlamayı kabul etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Lavrov: Uruguay ile ilişkiler konusunda yüksek potansiyel istiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Uruguay ile ilişkiler konusunda yüksek potansiyel istiyoruz” dedi. Lavrov, Uruguaylı mevkidaşını  Moskova’da ağırladı.Rusya Federasyonu...

Sağlık Bakanlığı, pandemi durumunun en zor olduğu bölgeleri açıkladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, ülkede pandemi durumunun en zor olduğu bölgeleri açıkladı. Durumunun en ciddi olan bölgelerin, Kaliningrad Oblastı ve St.Petersburg olduğunu belirtti.

Kuban yönetiminden ‘Bölgeye ucuz uçak bileti’ hamlesi geldi

Kuban yönetiminden ‘Bölgeye ucuz uçak bileti’ hamlesi geldi. Yönetimi, bölgeye uçuşları artırmak için uçak biletlerini sübvanse etme kararı aldı. Bunun için yerel...

Zaharova: NATO’nun START yaklaşımı memnuniyetle karşılanabilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova "NATO'nun START yaklaşımı memnuniyetle karşılanabilir" dedi. Zaharova bu açıklamayı, NATO Genel Sekreteri'nin START Anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili beyanatı...