25 Kasım 2020
Ana Sayfa Yerel Moskova sanayisine, bütçeden büyük destek verildi

Moskova sanayisine, bütçeden büyük destek verildi

Moskova yönetiminin, başkent sanayisine şehir bütçesinden 2.6 milyar ruble destek verdiği açıklandı. Kent yönetiminin, 2012 yılından beri sanayiyi desteklediği ifade edildi.

Moskova Yatırım ve Sanayi Politikası Başkanı Aleksandr Prokhorov, RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Moskova sanayi işletmelerine şehir bütçesinden 2.6 milyar ruble sübvansiyon verildiğini açıkladı.

8 yılda, 100’den fazla işletmeye destek verildi

Prokhorov “2012 yılından beri, 100’den fazla sanayi işletmesi toplamda 2.6 milyar ruble mali destek aldı. 2020’nin başından bu yana, 15 büyük sanayi işletmesinin, 186 milyon rublelik  sübvansiyon başvuruları onaylandı” dedi.

Destek verilen sektörler

Başkan Prokhorov “Sübvansiyon alıcıları arasında, gıda endüstrisi işletmeleri, yüksek teknoloji ürünleri üreticileri, elektrik ve kontrol ekipmanları, malzeme taşıma ekipmanları, kitaplar ve plastik ambalaj üreticileri yer alıyor” açıklamasını yaptı.

Sanayi dışındaki sektörlere destek nasıl verilir?

 Prokhorov, 2020 yılında, sanayi kuruluşları tarafından sübvansiyon alma fırsatlarının genişlediğini de sözlerine ekledi.

Prokhorov, sanayi kompleksi statüsündeki işletmelerin yanı sıra, sanayi dışı işletmelere de destek verildiğini, bunun için öncelikle iyi bir projeye sahip olmanın gerektiğini ifade etti. Başkan Prokhorov “Örneğin, 300’e kadar konut kompleksinin yeniden inşası için krediler üzerindeki tazminat faizinin bir kısmını geri ödemek şartı ile sübvansiyon verilebilir” dedi.

Destek alan şirketlerin sayı ve branşları

Prokhorov, halen 201 Moskova sanayi işletmesinin sübvansiyondan faydalandığını açıkladı. Başkan Prokhorov bu şirketleri “58 sanayi kompleksi, 36 teknopark, 15 adet ankraj sektörü , 13 yatırım öncelikli projeler, 1 araç üretici şirketi ve 78 “ Moskva Tekhnopolis” özel ekonomik bölge şirketleri” olarak açıkladı.

Moskova sanayi işletmelerine, üretimlerini geliştirmeleri için 2012’den beri şehir bütçesinden sübvansiyon verildiği belirtti.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da karantinayı ihlal edenlere para cezası verildi

Moskova'da karantinayı ihlal eden 335 kişiye para cezası verildi. Bu kişilerin yurt dışından dönünce karantinada kalmadıkları için para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Lavrov: Irak’ın silah ihtiyacını karşılamaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak'ın silah ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını söyledi.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak’ın...

Avrasya Ekonomik Forumu, korona engeline takıldı

Aralık ayının ikinci yarısında Minsk’te yapılması planlanan Avrasya Ekonomik Forumu’nun iptal edildiği açıkladı. İptal kararının, pandemi nedeniyle alındığı bildirildi.

Kredi artışının borç yüküne etkisi belirlendi

Rusya Merkez Bankası, kredi artışının borç yüküne etkisini tespit etti. Bankanın verilerine göre, kredi borçlarının artması, borç yükünde tehlikeli artışa sebep olmadı.