30 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Ekim ayı harcamalarında rekor artış yaşandı

Ekim ayı harcamalarında rekor artış yaşandı

Rusya’da yapılan kamuoyu araştırmasına göre Rusların Ekim ayında harcamalarında rekor düzeyde artış oldu.

Rus Araştırma Şirketi Romir, Ekim ayında Rusların nominal giderlerinin bir önceki aya göre yüzde 5.7, Ekim 2019 tarihine göre ise yüzde 6.4 artarak rekor oranlara ulaştığını belirtti.

En yüksek gösterge

Romir’in açıklamasına göre, Ekim ayındaki harcamalar, tüm gözlem yılları için bu dönemdeki en yüksek gösterge oldu. Aylık reel harcamalar yüzde 5,6 arttı.

Harcamalar salgına rağmen yüksek

Romir Holding’in Genel Müdürü İnna Karayeva yaptığı açıklamada “Enflasyondan arındırılan giderler, Ekim ayında önceki yılların hepsini geride bırakarak rekor bir seviyeye ulaştı. Salgın ve diğer kriz olaylarının etkisine rağmen, Rusların harcamaları önceki yıllara göre sürekli olarak yüksek” diye konuştu.

Harcamalarda lider olan bölge

Şirketin verilerine göre harcamalarda bir önceki aya göre artışta lider Ural Federal Okrugu (yüzde 15,2) oldu. Yıllık bazda harcamalar, Sibirya Federal Okrugu (eksi yüzde 1,7) dışında tüm Okruglarda arttı.

Ekim ayında Moskovalılar, harcamalarını Eylül ayına göre yüzde 5.7, geçen yıla göre yüzde 10.4 arttırdı. St. Petersburglular ise harcamalarını bir önceki aya göre 11.4 arttırdı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Grozni | Rusya Şehirleri | Грозный

Grozni, Kuzey Kafkasya'da bulunan Çeçenistan Cumhuriyeti'nin başkentidir.  Sunja Nehri'nin kıyısında yer alır.  Çeçenistan’ın başkenti, bölgenin en büyük şehirlerinden biridir ve nüfusu yaklaşık...

Çeçenistan | Rusya Şehirleri | Чечня

Çeçenistan, Rusya’ya bağlı bir cumhuriyettir. Uzun yıllardır Ramazan Kadırov’un liderliğini yaptığı Çeçenistan’ın başlıca geçim kaynağı tarımcılıktır.Rusya’ya bağlı Çeçenistan...

Rusya Premier Ligi’nde zirve yarışı kızıştı

Rusya Premier Ligi'nde zirve yarışı nefes kesiyor. Lider Zenit, CSKA Moskova ve Spartak Moskova 32'şer puanla ilk sırada yer aldı.

İvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

İvanovo , Rusya'da tekstilin başkenti ve gelinler şehri olarak biliniyor. Çok sayıda Türk tekstil fabrikasının da bulunduğu şehirde yüzlerce tekstil üreticisi bulunmaktadır.