30 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Puşkin düello da mı yoksa tüberkülozdan mı öldü?

Puşkin düello da mı yoksa tüberkülozdan mı öldü?

Finlandiya kökenli bir gazete ‘Puşkin düello da mı yoksa tüberkülozdan mı öldü’ tartışması başlattı. Gazeteye göre Rus Şiirinin Güneşi tüberkitozdan öldü. Gazete okuyucuları bu yazıya tepki gösterdi.

Izvestia gazetesinin haberine göre, Iltalehti adlı Finlandiya kökenli gazetede çalışan  Heli Salonen çok büyük bir iddia ortaya attı.  Aleksander Sergeyevich Puşkin’in düello da değil tüberkülozdan dolayı hayatını kaybettiği  hakkında bir makale yazdı.

Heli, teorisini kanıtlamak için, tüberkülozdan ölen diğer ünlü yazarları örnek gösterdi. Bunların arasında, Emily Bronte, Franz Kafka, George Orwell ve Anton Çehov yer almaktadır.

Son araştırma sonuçları

Son araştırmalara göre, Anton Çehov tüberkülozdan değil, damarlarının tıkanmasından öldüğü veya beyin kamasından öldüğü  oldukça dikkat çekti. Bu teorilerden dolayı Finli gazeteci çok ilginç bir iddia ortaya attı.  Finliler ise, Puşkin’in ölümüyle ilgili yazılan makaleden çok etkilendi.

Rus okuyuculardan tepki geldi

Rus okuyucular bu duruma fazlasıyla sinirlendi. Finlandiyalı gazetecinin yazdığı makalenin yorumlarına, çok sayıda Rus,  “Rus Şiirinin Güneşi” Puşkin’in  Goerge Dantes ile yaptığı düelloda vurulduğunu ve daha sonrada  hayatını kaybettiğini yazdı.

Daha sonra ise Salonen’in yaptığı açıklamada,  kötü gelen yorumlara kırılmadığını söyledi. Finli gazeteci, “ Ünlü yazarların ölümlerinin birçok değişik versiyonları gündemdedir, ve bende alternatif olarak başka bir görüş ekledim,” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...

Rus sporcu Nurmagomedov’dan Macron’a ‘Provokasyon’ tepkisi

Rus sporcu Nurmagomedov'dan Macron'a provokasyon tepkisi geldi. Rus karma dövüş sanatları sporcusu Habib Nurmagomedov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki...