27 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Rusya, Avrupa'nın en düşük sağlıklı yaşam beklentisine sahip

Rusya, Avrupa’nın en düşük sağlıklı yaşam beklentisine sahip

Dünyanın önde gelen tıp dergisinde göre, Rusya Avrupa’nın en düşük sağlıklı yaşam beklentisine sahip ülkesi oldu.

Dünyanın önde gelen tıp dergisi The Lancet’in “Küresel Hastalık Yükü” çalışmasına göre, Rusya Avrupa’da en düşük sağlıklı yaşam beklentisini gösterdi.

Nasıl belirleniyor?

Küresel Hastalık Yükü çalışması, sağlık kaybı veya sakatlık nedeniyle kaybedilen yaşam yıllarını temsil eden DALY’yi hesapladı. Çıkan sonuca göre DALY ne kadar yüksekse, ülke nüfusunun sahip olduğu kronik hastalıklar o kadar fazla oluyor. Son on yılda, bu gösterge Rusya’da her yıl ortalama yüzde 2 oranında düşüyor.

İzlanda lider

Ancak bu ilerlemeye rağmen dergiye göre, Rusya sağlıklı yaşam beklentisi açısından Avrupa’da son sırada yer aldı. Geçen yıl bu rakam 63,7 yıldı. İzlanda ise 71.9 yıllık bir sonuçla lider oldu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Lavrov, ABD ve AB’nin Rusya hedeflerini açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD ve AB’nin Rusya hedeflerini “Rusya’nın gelişimin kontrol altına almak” şeklinde açıkladı.  Rusya Federasyonu...

GSYİH’de düşüş beklentisi revize edildi

Rusya’da Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’daki (GSYİH) düşüş beklentisi revize edildi. Düşüş oranının, yüzde 4’lük beklentiden daha az olabileceği açıklandı.

Rusya’dan dolar çıkışı arttı

Merkez Bankası istatistiklerine göre, ülkeden geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya’dan dolar çıkışı miktarında artış olduğunu belirledi. Bu miktarın geçen Eylül ayına göre 1.8...

Moskova’da ilk 5G demo merkezi

Bilgi Teknolojileri Departmanı, Moskova’da ilk 5G demo merkezi açıldığını duyurdu.İlk 5G demo merkezi Moskova'da açıldı.